1 NOVÝ ČESKÝ THINK-TANK

Budeme protiváhou Evropských hodnot, říká Václav Klaus ml.

, NOVÉ

Témata: , , ,

Prosazovat nízké daně, chránit jednotlivce před buzerací státu a akcentovat české národní zájmy. To jsou ve zkratce priority nově založeného Centra pro občanské svobody, v jehož čele stojí syn bývalého prezidenta Václav Klaus mladší. Ten říká, že nový think-tank by mohl být určitou protiváhou neziskových organizací, jako jsou Evropské hodnoty nebo HateFree Culture.

Centrum pro občanské svobody, o němž jako první informoval časopis Týden, začne naplno fungovat ve druhé polovině ledna. Václav Klaus mladší však už teď deníku Echo24.cz přiblížil, na jaké oblasti se chce nový think-tank zeměřovat.

„V naší preambuli jsou tři základní principy. Jedním jsou nízké daně a nízké výdaje státního rozpočtu. Druhým je ochrana občana a institucí před různými regulacemi a buzerací. Třetím je akcent na české národní zájmy. Tedy že nás zas až tolik nezajímá život lachtana na Antarktidě, ale spíš třeba situace českých školáků v Pelhřimově,“ uvedl Klaus.

Právě druhým a třetím principem bude Centrum pro občanské svobody podle Klause poněkud vybočovat mezi ostatními českými think-tanky a neziskovými organizacemi. V médiích bývají čas od času slyšet například zástupci think-tanku Evropské hodnoty nebo organizace HateFree Culture. „Vzhledem k tomu, že hájí opačné hodnoty než my, bychom jim mohli být určitou protiváhou,“ říká Klaus.

Primární inspirací pro vznik Klausova think-tanku ale byla organizace Americans for Tax Reform. Ta vznikla za vlády prezidenta Ronalda Reagana v 80. letech a říká, že míra kontroly, kterou může mít stát nad občany, se odvíjí od výše daní, které na ně uvalí. Daně – a tedy i míra kontroly státu – by proto podle organizace měly být co nejnižší.

Propagovat své myšlenky chce Klausův think-tank jednak na internetu a jednak prostřednictvím různých akcí pro odbornou i neodbornou veřejnost: „Podle čísel, která se dají měřit – tedy citací v médiích, odezvy na Facebooku a tak podobně – nám zatím vychází, že největší vliv má Knihovna Václava Havla. Takže jsme si dali takový neskromný cíl, že bychom ji chtěli do konce roku překonat a stát se českým think-tankem číslo 1.“

Centrum pro občanské svobody funguje jako spolek. Ve svých stanovách má zakotveno, že nesmí přijímat peníze od státu ani ze zahraničí. Jedinou výjimku v tomto ohledu tvoří přispěvatelé ze Slovenska, říká Klaus. Webové stránky chce v demoverzi spustit v pondělí, naplno je potom zprovozní ke 20. lednu.

Václav Klaus mladší aktuálně patří mezi nejvýraznější tváře ODS, v rámci strany působí jako expert na školství. Klaus je už teď velmi aktivní na internetu a jeho facebookový profil sleduje více než 45 000 lidí.

Čtěte také: Klaus ml. zakládá think-tank, chce porazit Knihovnu Václava Havla

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.