Studenti UJAK plánují protesty i soud ve Štrasburku
Ministryně: Děláme víc, než musíme
Studenti soukromé Univerzity Jana Amose Komenského (UJAK) plánují další demonstrace. A možnosti dostudovat na škole jsou případně odhodláni se dovolávat i u evropského soudu ve Štrasburku. Většina z více než 700 studentů speciální pedagogiky totiž odmítá řešení ministerstva školství, podle kterého by měli od nového semestru přejít na veřejné vysoké školy, a tak skládat v lednu přijímací zkoušky. Podle šéfky resortu Kateřiny Valachové (ČSSD) se ale její úřad nenechá tlačit do „protiprávního jednání“.
Celkem 740 studentů posledního ročníku oboru speciální pedagogika, kterému na konci září vypršela akreditace, vnímá celou záležitost „jako politické rozhodnutí, které nemá na akademické půdě od roku 1952 obdoby“. Protest před ministerstvem školství plánují na sobotu, pak i na 17. listopadu. Valachovou žádají, aby se zasadila o posouzení nové žádosti o akreditaci problematického oboru.
„Posloucháme, že si za to můžeme sami. Prý jsme si měli lépe vybrat školu, na kterou jsme šli studovat. Mnozí z nás do nástupu na UJAK studovali na veřejných vysokých školách, kde jsme úspěšně prošli přijímacím řízením na navazující magisterské obory, ale pro velký počet účastníků jsme nebyli přijati,“ uvedli studenti v prohlášení k sobotní demonstraci.
Studenti dále kritizují nedostatek míst na veřejných školách, jejichž limity ministerstvo školství za posledních deset let nenavýšilo i přesto, že platí zákon, podle kterého si tisíce učitelů musí doplnit kvalifikaci. Ministerstvo školství přitom v minulosti učitelům doporučovalo, aby si vzdělání doplnili právě na UJAK. Studenti argumentují také tím, že exministr Marcel Chládek jim slíbil, že budou moci dostudovat.
Valachová: Nenechám se vydírat
Valachová se ale na konci minulého týdne nechala slyšet, že se ministerstvo ve věci angažuje víc, než by podle zákona muselo, a že se studenty nenechá tlačit do „protiprávního jednání“. Její resort prý studentům soukromé vysoké školy dojednal výuku o víkendech i možnost individuálních plánů. Ministerstvo školám poskytne také mimořádnou dotaci podle počtu přijatých studentů.
„Vše, co bylo učiněno, bylo učiněno z dobré vůle. Pokládám to za poslední krok, který jsme mohli učinit, a za krok mimořádný,“ uvedla v pátek Valachová. Podle zákona o vysokých školách se totiž o dostudování studentů ve stejném nebo podobném oboru musí postarat sama vysoká škola. UJAK už dříve studentům nabídla možnost přestupu na jiné obory, ale to není řešením pro většinu učitelů, kteří si doplňují kvalifikaci.
Čtěte také: Studenti UJAK demonstrovali. Chtějí dostudovat
UJAK představuje největší soukromou vysokou školu v Česku, která funguje od roku 2001. Vzdělání si na ní doplnily například olympijská vítězka Kateřina Neumannová, manželka expremiéra Petra Nečase Jana Nečasová (dříve Nagyová), ale třeba i moderátorka Ivana Gottová nebo modelka Iva Kubelková. Díky studiu známých tváří získala škola ve veřejném podvědomí statut institutu celebrit.
Podezření na pouhé získávání titulů za peníze bez kvalitního a mnohdy zrychleného studia potvrdila letos na jaře Akreditační komise (AK). Komisaři tehdy konstatovali, že problémy se školou jsou dlouhodobé. Univerzita nabírá velké množství studentů, už tomu ale nepřizpůsobuje učitelský sbor. Z šetření také vyplynulo, že UJAK je sice ekonomicky úspěšný podnik, ale s kvalitním vzděláním nemá nic společného. AK proto tehdy navrhla ministerstvu školství odebrat univerzitě státní souhlas.