Před rozvodem s Ankarou: Chystá se přesun jaderných raket do Rumunska
Jaderný arzenál v ohrožení
Spojené státy americké se údajně chystají přesunout své jaderné zbraně z Turecka do Rumunska. Důvodem má být zhoršení vztahů mezi oběma zeměmi, které následovalo po nedávném pokusu o puč v Turecku. Informaci potvrdily serveru EurActiv.com dva na sobě nezávislé zdroje. Ani jedna ze zemí ovšem přesun prozatím nepotvrdila, Rumunsko dokonce informaci vyloučilo.
Celá operace bude podle jednoho z informátorů politicky i logisticky velmi nákladná. „Není jednoduché přemístit více než dvacet nukleárních raket,“ prozradil zdroj pod podmínkou anonymity.
Na vojenské základně v Incirliku, zhruba sto kilometrů od hranic Turecka a Sýrie, je v současné době podle Simson Center umístěno zhruba 50 taktických střel. V průběhu červencového pokusu o státní převrat bylo toto zařízení uzavřeno, Turecko z něj neumožnilo Američanům vzlétat ani přilétat. Není tak jisté, zda měly USA v době povstání nad zbraněmi dostatečnou kontrolu.
Další zdroj hovořil o tom, že vztahy mezi Washingtonem a Ankarou jsou vypjaté do té míry, že Spojené státy nadále nemohou důvěřovat svému spojenci v otázce bezpečného umístění těchto zbraní na Blízkém východě. Rakety by se tak měly přesunout na základnu Deveselu v Rumunsku.
Turecko ani Spojené státy prozatím informace o přemístění jaderného arzenálu nepotvrdily. USA na dotaz serveru odpověděly pouze obecným sdělením, v němž vyjádřily své odhodlání zajistit bezpečné umístění raket. Turecká strana žádnou reakci nezaslala. Naopak Rumunsko využití své základny vyloučilo. „Rumunské ministerstvo zahraničí důrazně odmítá všechny informace, o kterých referujete,“ píše se v zaslané odpovědi.
Vztahy mezi Washingtonem a Ankarou jsou podle některých zasvěcených zdrojů nejvypjatější od doby, kdy se Turecko v roce 1952 připojilo do Severoatlantické aliance. Vláda tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana věří, že USA napomohly v uskutečnění puče tím, že na svém území dovolují přebývat údajnému architektovi puče Fetthulahu Gülenovi. Ankara požádala o jeho vydání zpět do vlasti, což ovšem Američané odmítli.