1 Uprchlická krize

„Pustíme k vám migranty.“ Turecko opět tlačí na Evropu

, NOVÉ

Témata: , ,

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu opět pohrozil odvoláním migrační dohody podepsané před rokem s Evropskou unií, na jejímž základě Ankara blokuje desetitisíce migrantů a uprchlíků v jejich snaze dostat se do Evropy. Součástí dohody je i příslib unie, že umožní tureckým občanům bezvízový vstup na její území, což se ale zatím nesplnilo.

Çavuşoglu dnes upozornil, že otázka volného pohybu Turků v EU je od blokování migrantů mířících do Evropy neoddělitelná – nevyjde-li tedy jedno, padne i to druhé. V rozhovoru s televizní stanicí A Haber ministr řekl, že Turecko má právo tedy celou dohodu přehodnotit, pokud jeden z jejích bodů splněn není.

Z neplnění podmínek ale obviňuje Turky také Evropská unie. Mimo jiné jí vadí uplatňování protiteroristických zákonů v Turecku, které podle ní vedou k omezování lidských práv v této zemi. Ankara navíc naznačila, že obnoví trest smrti. Z Bruselu se jí už dostalo odpovědi, že tím se možnost vstupu Turecka do EU definitivně znemožní.

Çavuşoglu se také zmínil o syrské problematice. Řekl, že Turecko posílí s Ruskem spolupráci ve snaze o prosazení příměří v Sýrie a o nalezení politického řešení občanské války, která tuto zemi sužuje.

Čtěte také: Turecko vyhrožuje Evropě. Pošleme vám 15 000 migrantů měsíčně

Erdogan: Turecko možná uspořádá ještě referendum o členství v EU

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.