Boj s islamismem. Policie oholila 13 tisíc mužů
DALŠÍ Z ŘADY OPATŘENÍ
Policie nechala oholit plnovous téměř 13 tisícům mužů. Udělala to v rámci dlouhodobějšímu plánu, kterým chce bojovat s „cizími“ vlivy. Stalo se v Tádžikistánu. Vedení země věří, že tento krok může přispět k zastavení narůstajícího radikalismu. Jedná se přitom o další opatření v řadě, ke kterým země přistoupila ze strachu z narůstajícího radikalismu v muslimském světě.
Oholení plnovousů tisícům mužů byl jen jeden krok z mnoha. Podle arabské televizní stanice Al-Džazíra se boj s „cizími“ vlivy týká také žen. Šéf policie jihozápadního regionu Khatlon na tiskové konferenci ve středu uvedl, že služba prosazování zákona přesvědčila více než 1700 dívek a žen, aby přestaly nosit na hlavě šátky. Obyvatelstvo Tádžikistánu přitom tvoří většinou muslimští sunnité.
Minulý týden zase parlament země odhlasoval v rámci snahy bojovat s radikalismem dva zákony. První z nich zakazuje používání arabsky znějících „cizích“ jmen, druhý zakazuje sňatky mezi bratranci a sestřenicemi.
„Nebudeme už povolovat cizí jména urážející čest a důstojnost,“ řekl ministr spravedlnosti Šochmurod Rustam před poslanci. Dodal, že úřady vypracují jednotný seznam 10 tisíc jmen, z nichž si rodiče budou moci vybrat.
Zda zákony vejdou v platnost, o tom rozhodne prezident Imomali Rachmon. Ten nicméně podle Rádia Svobodná Evropa už dříve udělal řadu kroků, které měly vést k sekularismu a naopak odrazovat od víry a praktik, které se zdají být cizí a mohly by ohrozit stabilitu země.
Sekulární vedení země se dlouhodobě snaží bojovat s přeléváním radikálních tradic ze sousedního Afghánistánu. Podle neoficiálních zpráv bojuje v Sýrii více než 2 tisíce Tádžiků. Už loni policie nechala zavřít více než 160 obchodů, které prodávaly tradiční muslimské oděvy, píše arabská televizní stanice Al-Džazíra. V září zase nejvyšší soud země zakázal jedinou registrovanou islámskou politickou stranu v zemi.