1 DALŠÍ Z ŘADY OPATŘENÍ

Boj s islamismem. Policie oholila 13 tisíc mužů

, NOVÉ

Témata:

Policie nechala oholit plnovous téměř 13 tisícům mužů. Udělala to v rámci dlouhodobějšímu plánu, kterým chce bojovat s „cizími“ vlivy. Stalo se v Tádžikistánu. Vedení země věří, že tento krok může přispět k zastavení narůstajícího radikalismu. Jedná se přitom o další opatření v řadě, ke kterým země přistoupila ze strachu z narůstajícího radikalismu v muslimském světě.

Oholení plnovousů tisícům mužů byl jen jeden krok z mnoha. Podle arabské televizní stanice Al-Džazíra se boj s „cizími“ vlivy týká také žen. Šéf policie jihozápadního regionu Khatlon na tiskové konferenci ve středu uvedl, že služba prosazování zákona přesvědčila více než 1700 dívek a žen, aby přestaly nosit na hlavě šátky. Obyvatelstvo Tádžikistánu přitom tvoří většinou muslimští sunnité.

Minulý týden zase parlament země odhlasoval v rámci snahy bojovat s radikalismem dva zákony. První z nich zakazuje používání arabsky znějících „cizích“ jmen, druhý zakazuje sňatky mezi bratranci a sestřenicemi.

„Nebudeme už povolovat cizí jména urážející čest a důstojnost,“ řekl ministr spravedlnosti Šochmurod Rustam před poslanci. Dodal, že úřady vypracují jednotný seznam 10 tisíc jmen, z nichž si rodiče budou moci vybrat.

Zda zákony vejdou v platnost, o tom rozhodne prezident Imomali Rachmon. Ten nicméně podle Rádia Svobodná Evropa už dříve udělal řadu kroků, které měly vést k sekularismu a naopak odrazovat od víry a praktik, které se zdají být cizí a mohly by ohrozit stabilitu země.

Sekulární vedení země se dlouhodobě snaží bojovat s přeléváním radikálních tradic ze sousedního Afghánistánu. Podle neoficiálních zpráv bojuje v Sýrii více než 2 tisíce Tádžiků. Už loni policie nechala zavřít více než 160 obchodů, které prodávaly tradiční muslimské oděvy, píše arabská televizní stanice Al-Džazíra. V září zase nejvyšší soud země zakázal jedinou registrovanou islámskou politickou stranu v zemi.

Čtěte také: Tádžikistán: země bez Vánoc a Nového roku

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.