Cyril Svoboda oslaví v Moskvě narozeniny prokremelské RT
PODPORA KREMLU?
Konference k 10. výročí vzniku ruské prokremelské televize RT se zúčastní i bývalý lidovecký místopředseda vlády Cyril Svoboda. Sám na své účasti neshledává nic špatného, rovněž za ni prý nedostane žádnou finanční odměnu. Svoboda pro RT vystoupil v živém rozhovoru letos v dubnu. Vyčítáno mu před dvěma lety bylo pak i posvěcení nedemokratických prezidentských voleb v Ázerbájdžánu.
Mezi hosty na konferenci 10. narozenin ruské státní televize RT nechybí bývalý vrcholný český politik Cyril Svoboda. Bývalý lidovecký místopředseda Špidlovy vlády, ministr vnitra, zahraničí i místního rozvoje vystoupí na půdě moskevského hotelu Metropol 10. prosince po boku dalších bývalých i současných politiků i zástupců médií.
How have the media and political worlds changed in the last decade? Find out at #RT10 int‘l conference on Dec 10 pic.twitter.com/riEIuYOxrV
— RT Press Office (@RT_PressOffice_)
3. Prosinec 2015
RT přitom Svobodu nebere jako řadového účastníka konference, nýbrž jako jednoho z hlavních řečníků. Zařadila ho tak kromě grafiky s přehledem hostů na druhé místo v jejich výčtu v oficiální zprávě o narozeninové konferenci.
„Nevím o tom, že bych byl nějaký hlavní řečník, dostal jsem pozvání na konferenci, tak jsem si řekl, proč bych ho nepřijal,“ řekl na dotaz deníku ECHO24.cz Cyril Svoboda, který v účasti na narozeninách RT problém nevidí.
Bývalý dlouholetý český politik je uveden hned jako druhý po Kenu Livingstonovi. Kromě bývalého londýnského starosty vystoupí po Svobodovi také neúspěšná zelená kandidátka na post prezidentky USA v roce 2012 Jill Steinová, německý politik a bývalý viceprezident OBSE Willy Wimmer, whistleblower a dlouholetý analytik CIA Ray McGovern nebo prezidentka jihoamerické televizní sítě teleSUR Patricia Villegasová.
Svou řeč nikomu neposílal
„V žádném případě, žádná finanční odměna,“ odmítl Cyril Svoboda dotaz o možném honoráři za svůj výstup. „Svou řeč jsem nikomu neposílal,“ pokračoval pak na téma obsahu svého výstupu.
Cyril Svoboda vystoupil v televizi dříve známé jako Russia Today již v dubnu. V živém rozhovoru odpovídal zejména na otázky kolem Ukrajiny, z čehož si RT vybrala například tvrzení, že Evropané nechtějí Ukrajinu jako člena EU. Své vystoupení tehdy pro ECHO24.cz bránil s tím, že jeho výroky respektovaly pozici České republiky a že lze zneužít vše.
„Konference pojmenovaná ‚Informace, zprávy, politika: přeměňování sil v současném světě‘ bude přinášet široké spektrum závažných mezinárodních témat: situace na Blízkém východě, stav rozložení současných geopolitických sil, konkurence témat v médiích, role Ruska ve světě, kompromisy mezi soukromými informacemi a bezpečností ve stínu globální teroristické hrozby, vývoj mezinárodní mediální krajiny za posledních deset let a role médií při řešení problémů dnešního světa,“ stojí ve vyčerpávajícím popisu obsahu konference na stránkách RT.
Kromě polemiky nad možným rozporem ve výstupu bývalého vrcholného českého politika na narozeninách ruské státní televize čelí Svoboda kritice za provozování své soukromé Diplomatické akademie. Stejnojmenná instituce pro budoucí diplomaty totiž funguje pod Ministerstvem zahraničních věcí od 90. let a podle MZV by měl Cyril Svoboda svou akademii založenou v roce 2011 přejmenovat.
V posledních letech byl Svoboda kritizován i za účast na mezinárodní výpravě, která posvětila prezidentské volby v Ázerbájdžánu v říjnu 2013. Podle očekávání zvítězila autoritářská hlava státu Ilham Alijev, a to i přes četné protesty lidskoprávních organizací i samotných Ázerbajdžánců. Podle Cyrila Svobody nicméně volby proběhly v pořádku a nespokojenost prý tehdy nespatřoval ani na tamních obyvatelích.