‚Můžou za plné tělocvičny.‘ Německá TV si utahuje z USA

Satira o uprchlické krizi

‚Můžou za plné tělocvičny.‘ Německá TV si utahuje z USAUVNITŘ VIDEO 1
Svět
Kristýna Novotná
Sdílet:

Za destabilizaci Sýrie, která vedla k přílivu běženců do Evropy, mohou Spojené státy, pustil se do kritiky satirický pořad ‚Die Anstalt‘ německé veřejnoprávní televize ZDF. Ve svém posledním díle paroduje americkou zahraniční politiku „státních převratů“ na Blízkém východě i uprchlickou krizi.

V satirickém pořadu přišel za americkým velvyslancem v Německu neexistující bavorský ministr zahraničí s tím, že potřebují urychleně vyřešit situaci v Sýrii – mají prý už všechny tělocvičny zaplněné uprchlíky. Plánem Bavorska je uzavření syrských hranic, to už prý umí a může se to vždy hodit.

„To ale není plán. My máme velký plán pro celý Blízký východ. Jde o státní převraty,“ odvětil sebevědomě americký velvyslanec ve fiktivním rozhovoru s tím, že „na míru“ v Sýrii pracují „úspěšně“ již několik let. Spojené státy podle něho destabilizují tamní režim a každoročně posílají na výcvik a vyzbrojení povstalců miliardu dolarů.

Čtěte také: Obama pošle do Sýrie speciální jednotky. Jako ‚poradce‘

Fiktivní bavorský ministr se ale nenechal odbýt a poukázal na to, že se zásah Američanům do konfliktu v Sýrii, stejně jako intervence v Libyi či Iráků, úplně nepovedl. Podle něho šlo původně o vcelku fungující státy. Poté ale, co USA obvinily prezidenta Bašára Asada z použití chemických zbraní proti vlastním lidem, začaly tamním povstalcům dodávat zbraně, které jim ale posléze sebrali islamisté.

Část z těchto zbraní navíc podle komiků pocházela z Libye, ve které během protestů arabského jara pomáhaly Spojené státy svrhnout tehdejšího vůdce Muammara Kaddáfího. Podle šetření OSN i Amnesty International to ale nebylo opodstatněné, argumentuje bavorský ministr.

Svrhnutí režimů vedlo podle pořadu k bezvládí, které umožnilo nástup islamistů. Ti se navíc do Libye dostali z Iráku, ve kterém předtím Američané rovněž operovali.

„Chcete říct, že laureát Nobelovy ceny míru…,“ odvětil velvyslanec „Myslíte toho laureáta Nobelovy ceny, který dovolil druhého laureáta Nobelovy ceny míru, Lékaře bez hranic, bombardovat v Kundúzu? Toho, který se dopustil vojenského zločinu, při kterém lidé v nemocnicích uhořeli zaživa?“ reagoval ministr Bavorska.

‚Intervence do Německa? Není problém...‘

Velvyslanec posléze bavorskému ministrovi pustil nahrávku proslovu amerického generála Wesleyho Clarka. Ten zmínil, že americké ministerstvo obrany po teroristických útocích 11. září 2001 rozhodlo o vojenských operacích až v sedmi blízkovýchodních zemích počínaje Irákem. Spojené státy prý nepotřebují plán, když mají dobrou armádu.

„Existuje podezření, že ty vaše výměny režimů vedou k chaosu. Copak to není podivné, že Sýrie, Irák, Libye… že tito lidé leží v našich tělocvičnách?“ uvedl bavorský ministr zahraničí, kterého velvyslanec vzápětí umlčel odkazem na možnou intervenci i do Německa.

Čtěte také: TOP 10 nejhorších výroků o uprchlících. Zeman ve vlastní kategorii

Angela se ještě nerozmyslela

Invaze do Iráku přispěla ke vzniku Islámského státu, přiznal Blair

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články