Ruský film roku šíří piráti. Rusové ho ještě nesměli vidět
Leviatan prochází cenzurou
Ruskému snímku Leviatan zákonodárci zrovna netleskají. Na mezinárodních soutěžích ale film, který kritizuje poměry v zemi, sbírá jednu cenu za druhou a úspěch má také na domácí půdě. Rusové si mezi sebou šíří pirátské a hlavně necenzurované kopie, které se na veřejnost „úředně schválenou cestou“ zřejmě nikdy nedostanou. Informovala o tom Svobodná Evropa (RFE/RL).
Zatímco v evropských kinech už má snímek Leviatan často premiéru za sebou, v Rusku na ni teprve čeká. Před uvedením do kin, ale musí být odstraněno hrubé výrazivo, v souladu s ruskou legislativou. Někteří se ale obávají, že se zveřejnění bude neustále odkládat a do kin se třeba ani nedostane. Odkazy ke stažení pirátských kopií se objevují na ruských sociálních sítích už od ledna.
Nelegální stahování sice připravuje tvůrce filmů o příjmy, ale v případě Leviatanu se rozhodli udělat výjimku. Producent Aleksander Rodňanský i režisér Andrej Zvjagincev uvedli, že nemají v plánu stíhat piráty, kteří snímek sdílejí. „Budeme rádi, když lidé o filmu budou mluvit,“ řekl ruským médiím.
Čtěte také: Rusko vysílá do boje o Oscary antiruský film. Ministrovi se nelíbí
Reakce diváků se ale různí a neobjevují se pouze pochvalné komentáře. Na Twitteru ho označil jeden z diskutujících za „ohavnost“. Jiný uživatel byl ale spokojený: „Podařilo se mi stáhnout a podívat se na Leviatan. Je to reálný a absolutně pravdivý film. Měl by se dotknout všech přisluhovačů vlády,“ napsal na svém twitterovém účtu.
„Kdo by se na to díval?“ diví se zastupitelka
Místní představitelka z oblasti Teriberka, kde se natáčela část děje, se ke zveřejnění staví skepticky. „Neudělalo to na mě dojem. Vypadá to, že jsme všichni alkoholici, kteří žijí ve špíně. Nemám tušení, kdo by se na to mohl chtít dívat,“ citovala Taťjanu Trubilinovou Svobodná Evropa.
Leviatan se nelíbil ani ministrovi kultury Vladimiru Medinskému, přestože jej úřad částečně financoval. Na druhou stranu je ale ministr rád, že snímek sbírá ocenění. „Pobízí nás to, abychom pracovali na obnově statusu Ruska jako jedné z předních zemí světa, které produkují filmy,“ řekl podle Svobodné Evropy s tím, že v loňském roce získaly ruské filmy s vládní podporou více než třicet cen.
V boji o Oscary se Leviatan utká v únoru
Film byl před pár dny oceněn Zlatým glóbem za nejlepší cizojazyčný film. Na filmovém festivalu v Cannes v květnu loňského roku získal cenu pro nejlepší scénář. Líbil se také na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlovy Vary v červenci. Letos v únoru čeká Leviatan ještě souboj o Oscary při udělování cen americké Akademie filmového umění a věd. Výsledky budou vyhlášeny v Los Angeles 22. února.
Čtěte také: Provařené dny 7: Vášnivá obžaloba ruských poměrů
Děj se odehrává na severu Ruska blízko Barentsova moře. Automechanik Kolja zde žije se svou rodinou, ale o domov, půdu i práci ho chce připravit místní papaláš. Muž se nechce vzdát a na pomoc mu přispěchá kamarád z vojny – etablovaný advokát z Moskvy.
„Od toho komunálního začátku se film rozvine do tvaru, v němž hraje prakticky všechno – ruští úřadové, kolečka systému, jenž je ilustrován stručně a působivě (například neskutečným drmolením soudkyně vynášející rozsudek), vodkou nasáklé žvanivé obyvatelstvo, majestátní severská krajina, jež nese nějaké tajemství, vyšší moc, reprezentovaná mocí posedlou církví a zároveň vše sledující, vidoucí a neproniknutelná,“ napsal o Leviatanu Ondřej Štindl, který jej viděl na MFF v Karlových Varech.