Přísněji proti teroru. Vláda schválila tvrdší tresty a nové paragrafy

Pomůže přísnější zákon?

Přísněji proti teroru. Vláda schválila tvrdší tresty a nové paragrafyAKTUALIZOVÁNO 2
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Až na 12 let by tuzemské soudy mohly za mříže poslat osoby propagující či financující terorismus. To by se týkalo také výhrůžek teroristickým útokem či jeho veřejného schvalování, za což dosud hrozil roční trest. Ve středu to schválila vláda. Zcela nové trestné činy týkající se terorismu by se mohly promítnout do české legislativy od nového roku. Na rychlé přijetí přísnějších protiteroristických zákonů tlačilo ministerstvo spravedlnosti, jinak prý hrozí, že se Česko zařadí mezi rizikové země. Podle odborníků však situace není natolik kritická, resort prý novelu přeceňuje.

„V případě nepřijetí účinnějších opatření na poli boje proti terorismu by České republice podle našich informací reálně hrozilo snížení ratingu v hodnocení mezinárodně uznávaných agentur. Je proto potřeba účinnější opatření v boji proti terorismu přijmout co možná nejrychleji,“ uvedla deníku ECHO24.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.

Podle resortu je tak v ohrožení důvěryhodnost země u zahraničních investorů i společností – českým firmám by se mohly omezit či blokovat mezinárodní obchody. Hrozí prý totiž, že v případě nepřijetí přísnějších protiteroristických norem by mezinárodní organizace Finanční akční výbor vyzval své členské státy (přes 190 zemí), aby finanční styky s Českem braly za rizikové a přijaly proto příslušná opatření.

Novela trestního zákoníku týkající se terorismu po schválení vládou poputuje do Sněmovny. Resort Roberta Pelikána (za ANO) chce zákon protlačit zrychleně bez rozpravy již v prvním čtení. Pokud návrh projde, platit by mohl začít na počátku příštího roku.

Ministerstvo to přehání, teroristy tím neodradí, míní odborníci

Podle odborníků však situace není natolik kritická, ministerstvo prý novelu přeceňuje. „Novela nepřináší ve skutečnosti nic nového. Jednání, která jsou nově vymezována jako zvláštní trestné činy, jsou postižitelná trestním právem již nyní. Ministerstvo tak přistupuje ke kazuistické právní úpravě, byť na základě požadavků některých mezinárodních a evropských institucí,“ řekl deníku ECHO24.cz advokát Aleš Rozehnal.

Podle nich by mělo být financování terorismu posuzováno jako samostatný trestný čin a ne, aby jeho znaky byly rozesety ve více paragrafech. „Prý to snižuje odrazující účinek kriminalizace. Nejsem odborník na psychiku teroristů, ale domnívám se, že je jim vcelku jedno, zda je jejich jednání postižitelné prostřednictvím samostatného ustanovení nebo ustanovení obsaženého ve vícero paragrafech,“ pokračoval advokát.

Odmítá také argument ministerstva, že by nepřijetí novely mohlo mít vliv na důvěryhodnost Česka u zahraničních partnerů. „Je to přehnané. Vzhledem k tomu, že se u nás terorismus nevyskytuje, nebude mít ale novela zřejmě žádný ničivý vliv na náš život. Nicméně obecně platí, že právní norma, která je zbytečná, je zároveň škodlivá, protože zcela jistě bude někdy zneužita,“ dodal Rozehnal.

Novela o financování terorismu byla původně součástí rozsáhlejší normy, která měla přinést vymezení nových trestných činů také v dalších oblastech. Největší kontroverzi z nich vyvolal trestný čin hanobení třídy, který by se nově týkal také pohlavní identity a sexuální orientace. Proti větším právům pro příslušníky LGBT komunity se postavili hlavně lidovci. Podle expertů by to mohlo vést k omezování svobody slova.

Více zde: Vězení za vtipy o gayích? Lidovci se bojí o svobodu slova

Ministerstvo nakonec jednotlivé návrhy novely rozdělilo na čtyři samostatné části. Zbývající novinky tak budou moci poslanci projednat v řádné rozpravě. Po financování terorismu by se postupně na vládu měla dostat kromě hanobení třídy také novela o úplatkářství a navádění k maření výkonu spravedlnosti. Datum projednávání zatím není známé.

Česká legislativa v současnosti postihuje financování terorismu skrze trestný čin teroristický útok. Novela obsahuje samostatnou skutkovou podstatu, podle níž se trestného činu dopustí ten, kdo „sám nebo prostřednictvím jiného finančně nebo materiálně podporuje teroristu, teroristickou skupinu nebo jejího člena anebo spáchání teroristického trestného činu“.

Mezi dalšími novými trestnými činy je vedle podpory a propagace terorismu také vyhrožování teroristickým trestným činem a účast na teroristické skupině. Novela rovněž přísněji postihuje loupeže, krádeže, zpronevěry, podvody či vydírání spáchané s úmyslem umožnit nebo usnadnit teroristický trestný čin nebo financování terorismu.

Čtěte také: Islámský terorismus v Bavorsku. Syřan před útokem sliboval věrnost IS

V Mnichově střílel mladý Íránec s německým občanstvím

Islamisty nevydáváme, islamistům vydáváme

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články