Známá jména končí s Babišem. ‚Zklamal nás, nemá vizi‘
Kauza Čapí hnízdo
Čapí hnízdo nakonec pro Andreje Babiše může znamenat mnohem větší problém, než původně čekal. Jeho středeční vysvětlování nepřineslo nic nového a šéf ANO se při něm navíc neváhal otřít i o lidi, kteří byli dosud braní za jeho příznivce. Právě o jejich podporu teď Babiš přichází. Odvrací se od něj například majitel pivovaru Stanislav Bernard, bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák nebo majitel Student Agency Radim Jančura. A nejsou sami.
Před volbami v roce 2013 se vezli na společné vlně. Andrej Babiš je potřeboval k posílení příběhu o naštvaném podnikateli, který v Česku konečně zatočí s korupcí, oni jeho zase proto, aby své jméno spojili se změnou, které někteří z nich věřili a jiní za ní možná viděli ekonomický nebo vlivový profit.
O tři roky později je všechno jinak a oboustranně výhodné spojenectví už zdá se neplatí. Když se Andrej Babiš snažil ve sněmovně vysvětlit podivnou minulost své farmy Čapí hnízdo, otřel se v projevu, o koho šlo. Schytali to nejen političtí protivníci, ale i někdejší podporovatelé z řad protikorupčních aktivistů i úspěšných podnikatelů. Ti se od Babiše začali odvracet v posledních dnech. Někteří kvůli kauze Čapího hnízda, někteří z úplně jiných důvodů.
Jedním z těch, komu vadí aktuální vicepremiérova kauza, je majitel známého pivovaru Stanislav Bernard. Ten se nechal z podporovatelů hnutí ANO vymazat právě kvůli podivnému vysvětlování čerpání dotací pro farmu u Olbramovic, i když ke svému rozchodu s Babišem nechce sdělovat podrobnosti.
„Ta informace je pravdivá, svou podporu jsem ukončil a ze seznamu jsem vymazaný. Více to ale nechci komentovat,“ řekl Bernard deníku ECHO24.cz. Na svém facebookovém profilu byl nicméně o trochu sdílnější. „Faktem je, že podporovatelem A. Babiše, ani hnutí ANO již definitivně nejsem. (Být hypoteticky na jeho místě, neumím si sám sebe absolutně představit, že bych po této dotační kauze zůstal v křesle strážce státní kasy),“ odvětil na sociální síti na jeden z dotazů.
Je to nedůsledný, špatný vůdce, myslí si Jančura
Kritický je k Babišovi i majitel Student Agency Radim Jančura, který k šéfovi ANO přitom měl poměrně blízko. Jeho důvody jsou ale trochu jiné než ty Bernardovy.
„Já stále věřím, že nepřišel do politiky krást. Nejde mi o Čapí hnízdo. Co kritizuji, je jeho nedůraznost a nedůslednost, kvůli čemuž je špatný vůdce. Nemá vizi. Nechal jsem se ze seznamu jeho podporovatelů vymazat, protože v něj ztrácím důvěru. Ale i když mě třeba hluboce zklamal, pořád si myslím, že je to nejlepší politik ve vládě,“ říká Jančura.
Čtěte také: ‚Nemohl jsem říct pravdu‘. Babiš prý nic neukradl a vymluvil se na děti
Právě on byl jedním z těch, kteří to od Babiše v jeho projevu před sněmovnou schytali. Babiše a ministra dopravy prý neustále terorizuje esemeskami a ministryni Šlechtovou měl tlačit do ohýbání zákona o veřejných zakázkách.
„Já jsem z toho projevu v šoku a jen těžko se z toho vzpamatovávám. To, že jsem k němu a k Ťokovi tvrdý z hlediska čerpání evropských peněz, to je přirozené. A že je kvůli tomu terorizuji přes SMS, je pravda. Ale že bych chtěl ohnout zákon o veřejných zakázkách, to je nesmysl, který vznikl ve zmateném tweetu ministryně Šlechtové. Babiš pak jen použil její lež, což mě zklamalo,“ vysvětluje Jančura s tím, že společně s protikorupčními organizacemi údajně pouze chtěli po ministryni, aby se v zákoně o veřejných zakázkách více dohlíželo na zakázky malého rozsahu, kde často dochází k výraznému předražování.
Janeček: Babiše jsem nikdy nepodporoval, ztratil u mě kredit
To další z Babišem zmíněných podnikatelů, zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček rovnou odmítá, že by Babiše kdy podporoval. Minimálně u jeho fondu to tak ale bylo.
„Já jsem Babiše nikdy nepodporoval, to je omyl. Pouze jsem se vyjádřil, že věřím tomu, že jeho vstup do politiky nebyl veden špatnými úmysly. A to trvá. Nikdy jsem ale nesouhlasil s jeho přístupem, že stát může fungovat jako firma. A také neminimalizoval svůj konflikt zájmů, ani se o to nesnažil. To pro mě byl velký problém. Když koupil noviny, absolutně u mě ztratil kredit,“ tvrdí Janeček.
O něm ve středu ministr financí prohlásil, že schovává svoji luxusní firmu v daňovém ráji. „Buďto Babiš lže, nebo je úplně mimo. Skutečnost je taková, že víc jak dvě třetiny peněz, které jsme vydělali v zahraničí a bez jakýchkoliv dotací, jsou investovány v České republice. A jen jeden fond je registrovaný v zahraničí, protože to tady stále nejde. Myslím, že Babiš útočí proto, že se snaží odvést pozornost. To, co udělal s Čapím hnízdem, je totiž skutečně velký problém a možná to opravdu může být podvod, za který může být souzen,“ uzavírá Janeček.
Naplňuje to znaky dotačního podvodu, tvrdí šéf TI
Je to právě Nadační fond proti korupci, kde vicepremiér zaznamenává největší ztráty. V jeho správní radě je totiž kromě Janečka, Jančury a Bernarda třeba také bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák. Ani on si přitom neodpustil kritiku Babiše, tentokrát kvůli Čapímu hnízdu.
„Chová se jako všichni politici, kteří se do podobné situace dostali. Což mě u Andreje Babiše poněkud zklamalo, protože on vždy deklaroval, že nebude tím klasickým politikem. Nejsem žádný ekonom, ale rozhodně si myslím, že něco tají,“ uvedl Randák v pořadu České televize 168 hodin.
A kritická je k Babišovi i další z někdejších spřízněných duší, ředitel Transparency International David Ondráčka. „Vypadá to, že v některých chvílích lhal nebo neříkal pravdu v celém příběhu. Na mě ten příběh působí tak, že naplňuje všechny znaky dotačního podvodu,“ řekl v tom samém pořadu ČT.
Čtěte také: Pane ministře Babiši, spáchal jste podvod
Proti Babišovi se v týdnu postavily i další protikorupční iniciativy, když ho vyzvaly, aby kromě té poslední objasnil i dvacítku jiných kauz souvisejících s jeho podnikáním.
Náhlý odpor ze strany bojovníků proti korupci nebude pro Andreje Babiše znamenat takový reálný problém, jako když se před časem rozešel ze svým někdejším náměstkem Lukášem Wagenknechtem. Potíže mu ale způsobí. Nabourává totiž zásadním způsobem jeho příběh o člověku, který přišel do politiky změnit staré pořádky.