1 KOMENTÁŘ

Konec levice v Česku, Babiš vyluxoval vše

Témata: , ,

Každý věštil v roce 2013 definitivní konec tuzemské pravice, tentokrát je na řadě levice, jak jsme ji znali v posledních pětadvaceti letech. Před rokem 2006 zabrali sociálnědemokratičtí a komunističtí poslanci většinu sněmovny, po jedenácti letech levicové strany získaly dohromady 15 procent hlasů a poslanců bude třicet. To je ještě horší výsledek než měly v minulých volbách ODS a TOP 09 s devatenácti procenty.

Důvod levicového armagedonu se jmenuje stejně jako příčina pravicové katastrofy před čtyřmi lety. Populista Andrej Babiš se tentokrát zaměřil na voliče levice a vyluxoval, co šlo. Strategie sociálních demokratů, kteří pozvali miliardáře a jeho hnutí do vlády, aby se v exekutivě znemožnil, dopadla, jak obvykle takové pokusy končívají. ANO rozjelo od vstupu do vlády permanentní kampaň, která mu vynesla letošní triumf. Sociální demokraté mohli přidávat peníze státním zaměstnancům i důchodcům, jak chtěli, výnos z rozhazování státních peněz inkasoval někdo jiný. Sami zaplatili za mezalianci s antisystémovou stranou plnou cenu. Přes dva roky kryli jeho kolosální střet zájmů a když pak nechtěli držet krok a odvážili se svého partnera kritizovat, nikdo jim to už nevěřil.

Nereformovaní komunisté se sedmi procenty se po pětadvaceti letech, tedy se značným zpožděním za soudruhy z jiných zemí bývalé Varšavské smlouvy stali marginální stranou, jako všude v Evropě. Sociální demokraté následují s obdobným výsledkem pád svých zahraničních protějšků takřka aktuálně. Počátkem roku se dokonce k šesti procentům propadla holandská Strana práce i francouzští socialisté, negativnímu historickému výsledku se nevyhnula ani německá SPD.

Cestě do bezvýznamnosti se socialistům podařilo vyhnout jen v zemích, kde na posledních chvíli prudce otočili kormidlem. Ve Velké Británii to zařídil radikální levičák Jeremy Corbyn, agendu francouzských socialistů převzal Corbynův pravý opak, liberál a bývalý investiční bankéř Emmanuel Macron.

Úpadek levice má v období po finanční krizi a v dosud neskončené migrační krizi jeden společný jmenovatel. Lidé ztrácejí důvěru ke svým vládám a pokud chtějí sociální demokraté v Evropě prostě přežít jako státostrana, pak se vyhlídka, že skončí, naplní s takřka stoprocentní jistotou.

Přední komunisté z generace Vojtěcha Filipa svá místa ve sněmovně obhájili a s výčitkami členské základny se snadno vyrovnají. Málokdo by ovšem dnes chtěl být na místě sociálnědemokratických lídrů, kterým nastává boj o podstatu nejstarší demokratické strany u nás. U těch, kteří ještě chtějí zachránit zbytky kariéry, se jako východisko nabízí dohoda na obnovení stávající vlády s ANO. Tím by však z kdysi úctyhodné strany učinili pouze přívěsek populistického hnutí, přesněji řečeno miliardáře se skandální komunistickou minulostí a se záměry, o kterých se mohou jen dohadovat. Ti odpovědní se mohou vydat na cestu slzavým údolím a zachránit z historického dědictví, co se dá.


/
komentátor

Petr Holub (*1958) absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy a stáž v Sociologickém ústavu Akademie věd. Jako novinář pracuje od roku 1992, naposledy v denících Aktuálně.cz a MF Dnes, a úzce spolupracuje s Českým rozhlasem. Zaměřuje se na ekonomický rozměr politiky a na změny ve společnosti, které nastaly po pádu komunistického režimu. Žije v Praze a Českých Budějovicích.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.