1 KOMENTÁŘ

Česko zažívá politický převrat prvního řádu

Témata:

Vítězná strana pod třiceti procenty, další čtyři strany těsně nad nebo těsně pod deseti procenty, tři s odřenýma ušima nad pětiprocentní hranicí pro vstup do sněmovny, jedna strana těsně pod ní. Takový výsledek parlamentních voleb zaznamenali Slováci loni v březnu a tomu odpovídají takřka do detailu první průběžné výsledky v Česku. Ukazují to přinejmenším průběžné výsledky z dvanácti procent volebních okrsků a prognóza agentury Median. V této obecné rovině se na výsledku už mnoho nezmění.

Na Slovensku to znamenalo, že se u moci udrží premiér Robert Fico ze strany Smer, která však musela přibrat další dvě strany do koalice. V Česku to znamená politický převrat prvního řádu. Suverénem parlamentu se podle výsledků stává hnutí ANO Andreje Babiše, kterému na rozdíl od slovenských kolegů přeje i systém přepočtu hlasů na mandáty. Teoreticky mu bude stačit jediný partner.  

Z nového čísla Piráti se chystají sestřelit ANO. Rozhovor s volebním lídrem Zdeňkem Hřibem

Echo týdne: Se sirotky máme zkušenosti ● Téma: Zhoršení naděje dožití ● Komentář: Urážka majestátu ● Svět: Bavorská zkouška ohněm ● Esej: Česká pšenice a čínská rýže

Klausovy semináře pod dohledem StB Jak se v 80. letech rodila nová ekonomická elita
Beznaděj hororu Děsivé dědictví a jiné hrůzy

/
komentátor

Petr Holub (*1958) absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy a stáž v Sociologickém ústavu Akademie věd. Jako novinář pracuje od roku 1992, naposledy v denících Aktuálně.cz a MF Dnes, a úzce spolupracuje s Českým rozhlasem. Zaměřuje se na ekonomický rozměr politiky a na změny ve společnosti, které nastaly po pádu komunistického režimu. Žije v Praze a Českých Budějovicích.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.