2 Spor se sociální sítí

Facebook dočasně zablokoval účet prominentního čínského exulanta

NOVÉ

Témata: , ,

Facebook dočasně zablokoval účet sledovaného čínského exulanta Kuo Wen-kueje, informovala agentura Reuters. Společnost tento krok hájí tím, že byla porušena pravidla sítě. Bývalý realitní magnát Kuo žije v New Yorku a prostřednictvím sociálních médií zveřejnil řadu skandálních, ale povětšinou neověřitelných obvinění nejvyšších pater čínské politiky z korupce.

Kuo svou kampaň načasoval tak, aby měla co největší dopad před sjezdem Komunistické strany Číny, který se koná jednou za pět let a letos začíná 18. října. Denně na široce sledovaných účtech na twitteru a YouTube zveřejňuje příspěvky, v nichž hovoří například o utajených kalifornských rezidencích politiků či jejich bankovních údajích. Nechal se slyšet, že v tom bude pokračovat, dokud čínské úřady neuvolní jeho zmrazené majetky, napsala agentura AP.

Mluvčí Facebooku uvedla, že společnost „nezveřejnila“ jednu stránku spojenou s Kuoem a dočasně mu zamezila zveřejňovat informace na jeho profilu, protože obsahovaly „osobní údaje“ v rozporu s pravidly sítě. „Naším přáním je, aby se lidé prostřednictvím sítě Facebook propojovali a sdíleli mezi sebou informace, ale aby se zároveň cítili bezpečně. A proto nedovolujeme, aby lidé zveřejňovali osobní informace druhých bez jejich souhlasu,“ vysvětlila mluvčí.

Mluvčí neuvedla, odkud vzešla stížnost na aktivitu na Kuově účtu, ale dodala, že stížnost může podat kdokoli a společnost ji poté vyhodnotí. Podnikatel z Číny odešel v roce 2014 a netají se tím, že chce narušit 19. sjezd čínské komunistické strany. Na počátku září zažádal o politický azyl ve Spojených státech.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čínská justice jej vyšetřuje ve dvou desítkách případů a usiluje o jeho vydání. Viní jej mimo jiné z uplácení úředníků, únosu či praní špinavých peněz a v létě zahájila vyšetřování pro podezření ze znásilnění 28leté sekretářky, napsala agentura AP.

Čína před sjezdem posiluje bezpečnostní opatření. V pevninské Číně byla omezena funkčnost některých komunikačních aplikací. Do Pekingu proudí policejní posily z provincií. Zahraniční turisté nebudou moci v době sjezdu cestovat do Tibetu. Byla omezena činnost některých průmyslových provozů i drobných živnostníků, aby se Peking zbavil pověstného smogu.

Čtěte také: „Odstranit destabilizační faktory.“ Čína se připravuje na sjezd strany


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.