Odklad eReceptů nebude. Řada lékařů raději zavře ordinace

Odklad eReceptů nebude. Řada lékařů raději zavře ordinaceNOVÉ
Domov

povinné erecepty od nového roku

Tereza Vilímová

Tisíce lékařů se ještě nezaregistrovaly do systému, který jim umožní vydávat elektronické recepty. To přitom bude od nového roku povinné. Řada z nich stále spoléhala na to, že by povinnost mohla být odložena. K tomu ale téměř s jistotou nedojde. I kvůli vydávání eReceptů přitom řada lékařů zvažuje, že ordinaci raději zavře.

Řada lékařů věřila, že by povinnost vydávat elektronický recept mohla být ještě odložena. Senátoři totiž podpořili návrh, podle kterého by eRecepty byly povinné až od roku 2020. Jenže to by musela schválit nová sněmovna, což se do nového roku s určitostí nestihne. Ustavující schůze je svolána až na 20. listopadu. Šance viděli lékaři také ve vyhlášce, kterou má k eReceptům vydat ministerstvo zdravotnictví. Jenže ani odsud odklad s určitostí nepřijde.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Ministerstvo zdravotnictví není legislativním orgánem. Veškeré legislativní změny může navrhovat pouze Parlament ČR. Ministerstvo zdravotnictví může vydávat vyhlášky pouze pro ty účely, pro které to stanoví zákon a tudíž není možné vyhláškou ministerstva docílit toho, aby se odložila nebo úplně zrušila povinnost od zákonem stanoveného data používat elektronický recept,“ uvedl pro server Echo24 Ondřej Macura z resortu zdravotnictví.

Lékaři si musí pospíšit

Situace je přitom podobná jako v případě elektronické evidence tržeb (EET), kterou ministerstvo financí zavedlo od prosince minulého roku pro podnikatele v pohostinství a poté od března i pro obchody. I v případě EET nechávali podnikatelé registraci do systému na poslední chvíli. Podobně jsou na tom i lékaři a lékárníci. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který má zavádění eReceptu na starosti, přitom zvládne zaregistrovat jen ty, kteří podají žádost do 24. listopadu. Ostatním už to garantovat nemůžou.

Jenže zavřená hospoda není to samé jako zavřená ordinace. Pokud si lékaři nezažádají včas, může se stát, že od nového roku nebudou moci vydávat elektronické recepty. Pokuta přitom může být až ve výši dvou milionů korun. Podle informací České lékařské komory je registrovaných lékařů přes 54 tisíc, aktivních je necelých 43,5 tisíce. „Prozatím na SÚKL dorazilo okolo 33 000 žádostí o lékařů a 7 900 žádostí od lékárníků, nicméně tato čísla se každý den zvyšují,“ uvedla pro deník Echo24 Lucie Přinesdomová ze SÚKL.

Úřad ale tvrdí, že porušení bude posuzovat individuálně. „Je naprosto samozřejmé, že každé porušení zákona, pokud se o něm dozvíme, budeme posuzovat individuálně, s ohledem na okolnosti, kvůli kterým nemohl lékař eRecepty vystavovat,“ dodala Přinesdomová.

Hrozba pro venkov

Proti elektronickým receptům se bouří část lékařů i lékárníků. Jsou podle nich uživatelsky nepřátelské. Navíc by kvůli elektronizaci lékařství – po eReceptu čeká lékaře také EET a zavádění eNeschopenek – mohla řada praktiků skončit. Podle předsedy Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti J. E. Purkyně Svatopluka Býmy by už letos kvůli elektronickému receptu mohly skončit desítky praktiků. Další by mohli přibýt příští rok.

„Projeví se to až v lednu nebo únoru, pokud nový pan ministr nepřijme nějaké opatření, může dojít k odchodu lékařů. Pokud se to stane v Praze, nic se neděje, ale pokud se to stane někde v periferní oblasti, kde bude velice obtížné lékaře sehnat, tak se komfort pacientů zhorší a budou muset někam dojíždět,“ řekl Býma na čtvrteční konferenci ve Zlíně. 

Elektronické recepty by ale mohly řadě lidem ulehčit situaci. Například by člověk nemusel nutně k lékaři pro léky, které užívá pravidelně a kvůli kterém není třeba vyšetření. „Lze předpokládat, že například při vystavování eReceptu na antikoncepci bude možné využití zaslání identifikátoru eReceptu vzdáleně i bez toho, aby pacient lékaře navštívil jen pro účely vystavení eReceptu,“ vysvětlila Přinesdomová. ERecept totiž bude možné zaslat třeba přes SMS, email nebo speciální aplikaci v telefonu. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Exodus obvoďáků. Jen do konce roku může zavřít 200 ordinací

Nyní černá páska, příště uzavřené ordinace. Obvoďáci protestují proti byrokracii

Související články