V Zimbabwe začne vyjednávání o odstoupení prezidenta Mugabeho
Krize v Zimbabwe
V Zimbabwe by mohlo začít vyjednávání o odstoupení prezidenta Roberta Mugabeho z čela státu. Jeho zprostředkování by se mohl ujmout zástupce římskokatolické církve. S odkazem na nejmenované zdroje v zimbabwských zpravodajských službách a politice o tom informovala agentura Reuters. Třiadevadesátiletá hlava státu nicméně tvrdí, že složí funkci pouze v případě, že o tom rozhodne vládnoucí strana, a dialog odmítá.
Zprostředkovatelem rozhovorů mezi generály a Mugabem by mohl být katolický kněz Fidelis Mukonori. Další podrobnosti o případných jednáních nejsou zatím k dispozici.
Zimbabwská armáda ve středu zadržela autoritativního Mugabeho s rodinou a zároveň takřka bez odporu de facto převzala moc v zemi. Podle Reuters šlo o vojenský převrat, armáda to však odmítá a tvrdí, že chce pouze odstranit zločince z okolí hlavy státu. Vývoj je součástí sporů o nástupnictví po Mugabeovi, v rámci kterých prezident před časem odvolal viceprezidenta, jenž se těšil podpoře v armádních kruzích. Evropská unie, Británie i Jihoafrická republika vyzvaly k mírovému a ústavnímu řešení krize.
Podle zimbabwských zpravodajských služeb někdejší šéf bezpečnosti Emmerson Mnangagwa, kterého tento měsíc odvolal Mugabe z funkce viceprezidenta, už více než rok spolu s armádou a opozicí připravoval plány na předání moci. Odvolání viceprezidenta podle zahraničního tisku mělo uvolnit cestu k nástupnictví pro dvaapadesátiletou první dámu Grace Mugabeovou.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Mugabe zůstává zavřen ve svém domě, je ale v pořádku. Po telefonickém rozhovoru s ním to řekl prezident sousední Jihoafrické republiky Jacob Zuma. Ten prý vyslal do Zimbabwe ministry obrany a státní bezpečnosti.
Mezitím se do Zimbabwe vrátil vůdce opozice Morgan Tsvangirai, který podstupoval léčbu rakoviny v zahraničí, což mezi experty vyvolalo spekulace o možném brzkém sesazení Mugabeho.
Mugabe řídí bývalou britskou kolonii na jihovýchodě Afriky od získání nezávislosti v roce 1980. Zimbabwe již řadu let sužuje hluboká ekonomická i politická krize. Země se potýká s vysokou nezaměstnaností, hyperinflací, nedostatkem potravin i hotovosti. Proti Mugabemu se konaly opakované demonstrace, které někdy přerostly v násilnosti.