1 Schyluje se ke konci Uberu?

Sdílenou ekonomiku je potřeba regulovat a nastavit pro ni pravidla, zní z vlády

NOVÉ

Témata: , , ,

Sdílenou ekonomiku je nutné regulovat a nastavit pro ni jasná pravidla. Takový je závěr čtvrtečního expertního jednání na úřadu vlády. Hlavním tématem jednání skupiny pod vedením koordinátora digitální agendy Ondřeje Malého bylo najít cestu, jak vyřešit spor mezi taxikáři a společností Uber.

Jednání, které svolal digitální koordinátor ČR Ondřej Malý, se zúčastnila primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová (ANO), dále zástupci ministerstva průmyslu a obchodu, financí, dopravy a statutárního města Brna. Cílem setkání bylo zjistit, jaké kontrolní, dozorové či legislativní možnosti mají jednotlivé strany a věcně příslušné resorty k dispozici.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Jsem velmi rád, že se u jednoho jednacího stolu sešli zástupci všech relevantních stran, jež se na řešení aktuálního sporu o služby společnosti Uber podílí. Shodli jsme se na společné prioritě hledat rychlé cesty pro efektivní regulaci, která zaručí bezpečnost cestujících, plynulost dopravy, dodržování daňových předpisů a také jednoduché nastavení pravidel,“ uvedl po jednání Malý.

Řidiči jezdící podle mobilních aplikací musí mít jiná pravidla než klasické taxislužby. Změny pravidel v taxislužbě, které si vyžaduje stále častější využívání mobilních aplikací tipu Uber, přinese novela zákona, kterou připraví ministerstvo dopravy. Část navrhovaných legislativních úprav už představilo veřejnosti.

V taxislužbě ministerstvo dopravy zvažuje, zda nepostavit na roveň data o přepravě získaná prostřednictvím mobilních aplikací a klasických taxametrů za předpokladu, že bude mít stát možnost tato data kontrolovat. Takováto vozidla by z pohledu ministerstva vykonávala taxislužbu, ale za mírně pozměněných podmínek. „Zákazník by si musel objednávat službu jen prostřednictvím aplikace, nemohl by zastavit vozidlo běžně na ulici,“ uvedl náměstek ministra dopravy Ladislav Němec.

Ministerstvo také navrhuje umožnit, aby místo označení taxi na střeše mohlo být auto pro přepravu označeno pouze nálepkou jako v některých evropských zemích. Takto označená vozidla by ale přišla o některé výhody, které mají zřetelně označená vozidla taxi. Jde například o možnost jízdy ve vyhrazených pruzích pro MHD a právě vozy taxislužby nebo o stání na vyhrazených místech.

Podle pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO) jdou návrhy ministerstva dopravy správným směrem. Počká si ale na definitivní podobu návrhu novely zákona, aby ji mohla komentovat. K problematice taxislužby a sdílené ekonomiky se v pátek také sejde pracovní skupina na ministerstvu dopravy, která by měla dosavadní návrhy, které jsou zatím jen body pro diskusi, více konkretizovat.

Kromě taxikářů, kteří se nejčastěji vymezují právě proti americké společnosti Uber, vyvolává spory využívání aplikace Airbnb pro krátkodobý pronájem bytů a nemovitostí turistům. Neregulované využívání podobných aplikací vede podle kritiků k růstu cen nájemního bydlení a představuje nekalou konkurenci ubytovacích zařízení.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Praha se chce dostat k penězům z pronájmu bytů přes Airbnb

Konec sdílené ekonomiky? Vláda chce vyřešit Uber a Airbnb

V Praze protestovala proti Uberu nejméně tisícovka taxikářů


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.