CDU / CSU se dohodly. Přijmou maximálně 200 000 uprchlíků ročně
Německé uprchlické kvóty
Křesťanskodemokratická unie (CDU) a Křesťanskosociální unie (CSU) se na dnešním jednání údajně dohodly na kompromisu ohledně přijímání uprchlíků. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na zdroje z jednání obou stran. Německo tak na základě údajně uzavřené dohody ročně přijme nejvýš 200.000 uprchlíků a žadatelů o azyl. Pokud se informace potvrdí, podařilo se tak urovnat jablko sváru mezi šéfy obou stran Angelou Merkelovou a Horstem Seehoferem, které bránilo efektivnímu vyjednávání o nové německé vládní koalici.
Podle zdrojů agentury DPA se oběma stranám podařilo také dospět ke kompromisu ohledně zákona o přijímání zahraničních pracovních sil.
Agentura Reuters dnes napsala, že cesta ke koaliční dohodě může trvat měsíce a že investoři mají obavy z toho, že vývoj v Německu, které je největší evropskou ekonomikou, uvázne na mrtvém bodě.
„Urychleně musíme vytvořit vládu, nejde tu jen o nás,“ řekl v sobotu na shromáždění mládežnické organizace CDU ministr vnitra Thomas de Maiziére. Podle něho je dohoda s CSU dnes možná.
CDU a CSU nejsilněji rozdělovala právě otázka migrace. CSU kritizuje kancléřku Merkelovou za to, že v roce 2015 otevřela hranice pro téměř milion lidí prchajících před válkou a hladem na Blízkém východě, v Africe a Asii. Většina z nich do Německa přišla přes Bavorsko. Od té doby CSU požaduje, aby Německo přijímalo nejvýš 200.000 uprchlíků ročně. Merkelová však stanovení hranice odmítala, protože to podle ní porušuje německý základní zákon, který zaručuje právo na azyl každému, kdo čelí politickému pronásledování.