Pokuta za otevření lahve piva. Omezení svobody, nebo ochrana místních?
Zákaz pití
Procházet se s otevřenou lahví piva po pražské náplavce nebo na Kampě by mohlo nově stát až deset tisíc korun. Takovou pokutu předpokládá připravovaná novela vyhlášky, která má pití alkoholu v ulicích Prahy omezit. Nesmyslné a omezující svobodu, kritizují opoziční Piráti návrh pražského magistrátu.
„Rozhodně s ním nesouhlasím. Je to zcela zbytečné omezování svobody jednotlivce. Pro obyvatele Prahy 1 to znamená další zcela zbytečné omezení. Stejně jako zákaz buskingu či snaha o omezení cyklistiky,“ uvedl pro Echo24 pražský zastupitel za Piráty a nově i poslanec Ondřej Profant.
Vyhláška by měla zakázat nejen pití alkoholu na veřejnosti, ale i pohyb s otevřenou lahví od piva či vína. Pražští zastupitelé budou novelu schvalovat až poté, co se k ní vyjádří všechny městské části. „Vyhláška by měla například zakázat nikoli jen samotnou konzumaci, ale i pohyb občanů s otevřenou lahví s alkoholickým nápojem na stanovených veřejných místech. Zákaz konzumace alkoholu by pak měl platit v celé památkové rezervaci,“ uvedl pro Echo24 mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Zákaz pití v centru vítá Praha 1, kritizuje zastupitelský klub Pirátů. „Podle mě je to nesmyslný návrh. Problém reálně vytváří lidé, kteří jdou opilí z hospody, a ne lidé, kteří si na Kampě nebo na Petříně otevřou lahváče,“ uvedl pro Echo24 pražský zastupitel a další poslanec za Piráty Mikuláš Ferjenčík.
Stávající úprava zahrnuje výčet ulic, kde se nesmí pít. To by se minimálně v případě oblasti Pražské památkové rezervace mělo změnit a zákaz by měl platit plošně. „Návrh vyhlášky jsme minulý týden rozeslali do připomínkového řízení. To bude trvat 30 dnů, tedy do konce listopadu,“ uvedl Hofman. Do rady by návrh měl v ideálním případě jít do konce roku a do zastupitelstva začátkem příštího.
„Zákaz se bude týkat památkové rezervace s výjimkou míst, jako jsou vánoční trhy, zahrádky u restaurací a další místa, kam si obvykle lidé zajdou posedět,“ uvedla pro Echo24 pražská primátorka Adriana Krnáčová.
Za návrh zákazu může i protikuřácký zákon, uvedl pražský zastupitel za ODS Filip Humplík. „V Praze je návrh této vyhlášky jednoznačným důsledkem nefunkčního protikuřáckého zákona. Jedním z těch, před kterými jsme jako ODS varovali. Protikuřácký zákon nesmyslně vyhnal kuřáky na ulici před hospody. A logicky si berou svoje drinky s sebou. A to říkám jako nekuřák,“ řekl Humplík pro Echo24.
Vyhlášení zákazu v celé památkové rezervaci a omezení pohybu s otevřenou lahví dlouhodobě požaduje po magistrátu Praha 1. Důvodem jsou častá rušení nočního klidu kvůli pohybu turistů.
Krnáčová: Nedělejme z toho prohibici
Podle Krnáčové nikdo nezakazuje konzumaci jako takovou. „Nedělejme z toho další prohibici. Opravdu si nemyslím, že je někdo připravován o svobodu tím, když nebude moci popíjet na ulici v centru města. Je to poměrně běžné nejen ve světě, ale i v některých městech v České republice. Myslím, že je spousta míst, kam si můžou lidé zajít posedět. Pravdou je, ze v centru města je s tím poměrně velký problém a na magistrát chodí spousta stížností,“ uvedla Krnáčová pro Echo24.
Památková rezervace kromě celé Prahy 1 a většiny Prahy 2 zahrnuje i části Prahy 3, Prahy 4, Prahy 5, Prahy 6 a Prahy 7. Vyhláška zakazující pití na vybraných veřejných prostranstvích začala platit v roce 2008 a vyjmenovává místa, kde zákaz platí.
Za porušení zákazu je možné dostat pokutu 1000 korun, nově by se mohla zvýšit až na 10 tisíc korun. Od roku 2008 byla vyhláška několikrát novelizována, naposledy v roce 2013, kdy byl počet míst proti původnímu znění zdvojnásoben. Nyní platí zákaz na více než osmi stovkách míst.