Syn zavražděné novinářky: Všude po zemi byly kusy těla mé matky

syn z činu nepřímo obvinil vládu

Syn zavražděné novinářky: Všude po zemi byly kusy těla mé matkyNOVÉ 2
Svět
Sdílet:

Zavraždili ji, protože odhalovala politickou korupci, uvedl dnes syn maltské investigativní novinářky Daphne Caruanové Galiziové, která v pondělí zemřela při výbuchu bomby nastražené v autě. Zároveň ze spoluúčasti na zločinu nepřímo obvinil vládu premiéra Josepha Muscata. Zjevný atentát rázně odsoudila i Evropská komise.

„Má matka byla zavražděna, protože hájila právní řád proti těm, kteří se jej snažili porušit,“ napsal Matthew Caruana Galizia na facebooku. „Vybrali si ji, protože o tom psala jako jediná,“ dodal. Premiéra Muscata a jeho okolí obvinil z toho, že vládu, policii i soudy obsadili „podvodníky“.

Exploze, která odmrštila novinářčin vůz ze silnice do pole poblíž vesnice Bidnija, otřásla také celým středomořským ostrovem: podle úřadů se jedná o první vraždu novináře na Maltě. „Nikdy nezapomenu na to, jak jsem v poli běžel kolem plamenů, lomcoval jsem dveřmi, klakson pořád troubil… Podíval jsem se dolů a všude po zemi ležely kusy těla mé matky,“ uvedl novinářčin syn.

„Takhle vypadá válka a lidé by to měli vědět… Jsme národ, který válčí se státem a organizovaným zločinem, které od sebe už nejde rozlišit,“ dodal.

„Všichni vědí, že mě Caruanová Galiziová ostře kritizovala jak v politické, tak osobní rovině. Nikdo ale nemůže ospravedlnit takový barbarský čin,“ komentoval událost maltský premiér Joseph Muscat, jenž 53letou novinářku kvůli některým z jejích obvinění žaloval.

Třiapadesátiletá žurnalistka na jaře vyvolala řadu skandálů poté, co několik blízkých premiéra Muscata, zejména jeho choť Michelle, obvinila z toho, že si otevřeli účet v Panamě, kam putovaly mimo jiné úplatky z Ázerbájdžánu. Muscat, sám bývalý novinář, to označil za „největší lež v dějinách maltské politiky“. Nakonec byl ale nucen vyhlásit předčasné volby, jež v červnu, kdy Malta předsedala Evropské unii, s přehledem vyhrál.

Vůdce opozice Adrian Delia označil vraždu novinářky za útok na demokracii i svobodu slova a volá po nezávislém vyšetřování. Podle agentury Reuters u něj budou asistovat nizozemští forenzní experti a agenti amerického Federálního úřad pro vyšetřování (FBI).

Půl hodiny před explozí novinářka na svůj blog napsala: „Všude, kam se člověk podívá, jsou podvodníci. Je to k uzoufání.“

Bylo jí údajně vyhrožováno smrtí

Výbušnina explodovala, když třiapadesátiletá žurnalistka a blogerka opouštěla ve svém vozidle své bydliště v obci Bidnija. Jedna z nejvlivnějších novinářek v zemi si nedávno stěžovala na to, že jí bylo vyhrožováno smrtí.

Galiciové práce bývala popisována jako „WikiLeaks jedné ženy“. „Její blog byl trnem v patě vládě i postavám podsvětí, které vládnou nejmenšímu členskému státu Evropské unie,“ píše server The Guardian.

Žena byla známá především tím, že se detailně zabývala kauzou Panama Papers, tedy únikem asi 11,5 milionu dokumentů z interní databáze jedné z největších právnických firem na světě – Mossack Fonseca. Psala ale také o praní špinavých peněz nebo herním průmyslu.

Investigativní práce Galiziové vyvolávala velký rozruch zejména během maltského předsednictví v Evropské unii, kdy poslanci Evropského parlamentu volali po odchodu Josepha Muscata.

Vražda Galiziové přišla čtyři měsíce po vítězství Muscatovy labouristické strany v předčasných volbách. Ty byly vyhlášeny kvůli blogerčině nařčení současného premiéra z propojení jeho i jeho ženy s kauzou Panamských dokumentů. Manželský pár nepodložené obvinění, že používal tajný zahraniční účet ke skrytí plateb od vládnoucí ázerbajdžánské rodiny, popřel.

Šéf vlády nyní zdůraznil, že pro takový čin nemůže v žádné případě existovat ospravedlnění. „Nepolevím, dokud nebude dosaženo spravedlnosti,“ dodal. Malta již požádala o mezinárodní pomoc včetně americké FBI, aby pachatele dopadla.

V pondělí večer se ve městě Sliema sešly k uctění novinářčiny památky tisíce lidí se svíčkami.

Čtěte také: Smrtící pěna do koupele lákala chudé Rusy k pití. Obsahovala alkohol

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články