1 CENY POTRAVIN

Máslo, jablka a nyní i vejce. Lidé si v obchodech připlatí

NOVÉ

Témata: ,

Lidé v obchodech za základní potraviny zaplatí daleko více než loni touto dobou. Vedle másla a jablek jsou dražší i vajíčka. V celé Evropě totiž není dostatek nosnic. Podle ekonomů ale inflace dosáhla svého vrcholu a ceny by už dál růst neměly.

Český statistický úřadu (ČSÚ) uvádí, že spotřebitelské ceny v říjnu meziročně vzrostly o 2,9 procenta. „Tento růst nejvíce ovlivnily ceny potravin, především zeleniny, které byly oproti loňskému roku vyšší o 10,4 procenta, a ovoce, které podražilo o 8,2 procenta. Vyšší byly i ceny vajec o 36,4 procenta, mléka o 11,4 procenta nebo čerstvého másla o 50,7 procenta,“ uvedla pro server Echo24 Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Vedle toho vzrostly také ceny pečiva a různých mléčných výrobků. „Ceny pekárenských výrobků a obilovin vzrostly o 6,1 procenta, sýrů o 12,7 procenta, jogurtů o 13,1 procenta, masa o 4,9 procenta a rostlinných a ostatních tuků o 14,4 procenta,“ dodala Šedivá.

Drahá vejce kvůli vybíjení slepic

Nejvíce se v posledních měsících hovořilo o máslu, jehož cena letos vyšplhala na historické maximum. V srpnu se cena dostala na 209 korun za kilo. Na začátku tisíciletí Češi za kilo másla zaplatili v průměru 90 korun. Na vině přitom bylo několik faktorů od nedostatku mléčného tuku přes renesanci másla, po vyšší cenu za mléko. Cenu ale uměle zvyšovali i zákazníci, kteří začali máslo ve velkém skupovat.

Teď se projevil i nedostatek vajec, který vyhnal cenu vajec nahoru. V průměru dají lidé za vejce okolo 32 korun za deset kusů. Loni touto dobou to bylo asi o sedm korun méně. Cena v obchodech se ale může vyšplhat i výše, jak potvrzuje předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské Gabriela Dlouhá. „Průměrná výkupní od zemědělců v listopadu výrazně stoupla a projevilo se to na cenách v obchodech, kde můžeme vidět ceny vajec okolo 5 korun za kus,“ řekla deníku Echo24 Dlouhá.

Na vině je přitom nedostatek vajec v celé Evropské unii (EU). V červenci 2017 se totiž ve vejcích z Belgie a Nizozemí našel pesticid fipronil. Později se objevil i ve vejcích z Polska. „Vejce tuzemské produkce s fipronilem v Česku nebyla objevena. Od té doby se ale začala zvyšovat cena z důvodu vybití nosnic v okolních zemích. Celkem bylo v EU 390 milionů kusů nosnic, z neověřených zdrojů se hovoří o poražení až 10 procent těchto nosnic, nebo jejich odstavení z produkce,“ vysvětlila Dlouhá, podle níž jsou česká vejce v naprostém pořádku, ale cenu určuje zahraničí.

Výše už ceny nepůjdou

Ceny potravin by se přitom podle ekonomů měly v následujících měsících stabilizovat. „Inflace podle naší prognózy již dosáhla svého vrcholu. Do konce letošního roku by se měla držet v horní polovině tolerančního pásma ČNB, v příštím roce však bude její tempo zvolňovat,“ uvedla ekonomka Komerční banky Jana Steckerová.

„V následujících měsících by měla meziroční inflace mírně zpomalit. Bude za tím stát efekt vyšší srovnávací základny, jelikož ceny začaly zrychlovat z titulu vyšších cen potravin a cen v restauracích právě od listopadu minulého roku,“ uvedl i hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Máslová hysterie. Cena za kostku roste, nahoru ji žene i skupování

Zdražení jako u másla? Cena českých jablek stoupá, na vině je neúroda i úbytek sadařů


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.