Korupce v Latinské Americe. Skoro 90 milonů lidí uplácelo během roku ve státním sektoru

Korupce v Latinské Americe

Korupce v Latinské Americe. Skoro 90 milonů lidí uplácelo během roku ve státním sektoruNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Skoro třetina obyvatel Latinské Ameriky a Karibiku za rok alespoň jednou dala úplatek při styku se státními institucemi. Vyplývá to z průzkumu organizace Amnesty International (AI), která ve druhé polovině loňského roku zjišťovala u více než 22.000 lidí ve 20 zemích jejich zkušenosti s policií, zdravotnictvím nebo školstvím. V pondělí zveřejněný výzkum odhalil i hlubokou nedůvěru obyvatel vůči svým vládám a policistům.

Úplatek zástupcům státního sektoru dalo ve dvanáctiměsíčním sledovaném období podle odhadů AI více než 90 milionů lidí, což je téměř každý třetí v oblasti. Úplatkářství přitom nejvíce zasahuje zdravotnictví a školství. Co se týče jednotlivých zemí, nejrozšířenější je v Mexiku a Dominikánské republice, kde uplácelo kolem 45 procent dotázaných, nejméně pak na Trinidadu a Tobagu se čtyřmi procenty, na druhém místě skončila Brazílie s devíti procenty.

„Úplatkářství je v regionu příliš běžnou zkušeností pro osoby, které se snaží získat přístup k základním službám,“ uvedla AI. „Navíc jsme zjistili, že jen malá část lidí (devět procent) na korupci upozorní, když se stane jejím svědkem. Mnoho (28 procent) z těch, kteří to udělali, následně čelilo neblahým následkům a jen zřídka se dočkali právního postihu viníků,“ pokračuje zpráva.

V regionu panuje velká nedůvěra vůči státním orgánům. Obyvatelé ve 12 zkoumaných zemích hodnotí odpověď své vlády na rozšířené korupční praktiky negativně a jen v Guatemale měli dotázaní pocit, že vláda s korupcí bojuje úspěšně. Co se týče policie, 47 procent respondentů napříč jihoamerickými zeměmi uvedlo, že většina nebo všichni strážci zákona jsou zkorumpovaní.

„Lidé v Latinské Americe jsou zrazováni svými vládami, politiky a lídry ze soukromé sféry. Tato zpráva ukazuje, že lídři nenaplňují přání svých občanů, kteří volají po transparentnosti a odpovědnosti,“ citoval britský deník The Guardian předsedu Amnesty International Josého Ugaze.

Ze souhrnného hodnocení AI vyplývá, že nejpesimističtěji vidí stav korupce ve své zemi obyvatelé Venezuely, Peru a Mexika. Nejlépe z průzkumu vychází Uruguay či Guatemala, prvenství pak získal Ekvádor, kde podle americké rozhlasové stanice NPR nový prezident Lenín Moreno od květnového nástupu do úřadu tvrdě potlačuje korupci v politice. Pustil se do křížku i se svým předchůdcem Rafaelem Correou, kterému dříve dělal viceprezidenta.

Čtěte také: Celníci zasahovali v olomouckém e-shopu kvůli padělkům hodinek

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články