7 Zeman o volbách

Zeman jmenuje Babiše premiérem, hlasoval by proti jeho vydání

NOVÉ

Témata:

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro TV Blesk uvedl, že se jednalo o normální, standardní demokratické volby. Podle něj se voliči rozhodovali podle osobností předsedů. Vyčníval podle něj Andrej Babiš, kterého jmenuje premiérem. Úspěšní podle něj byli i Tomio Okamura či Ivan Bartoš. Naopak šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska označil za antilídra.

„Rozhodující faktor pro úspěch či neúspěch ve volbách je osobnost předsedy. Tady si musíme vážit tří výrazných osobností – Andreje Babiše a pak s velkým odstupem Tomia Okamuru a Ivana Bartoše. Ti dovedli své strany k relativnímu úspěchu,“ řekl Zeman.

Andrej Babiš má podle Zemana určité osobní kouzlo. „Jeho výhra je způsobena i absolutní nepřitažlivostí a šedivostí některých lídrů,“ uvedl.

Na opačném straně je podle něj ČSSD a jejích sedm procent. „Bohuslav Sobotka by měl po svém výsledku jen a jedině mlčet,“ řekl Zeman, který premiéra označil mimo jiné za nedospělého. Výměna v čele ČSSD za Lubomíra Zaorálka podle prezidenta přišla pozdě. Zeman také řekl, že byl Zaorálka připraven jmenovat premiérem poté, co Bohuslav Sobotka podal demisi. Ten si ale nakonec demisi rozmyslel.

Kritice neušla ani TOP 09, která se obávala o to, aby se do sněmovny vůbec dostala. „Nebýt Dominika Feriho, tak tam není,“ řekl Zeman. Miloslav Kalousek je podle něj antilídr, který voliče „spolehlivě odpuzuje.“

Zeman také jasně řekl, koho jmenuje premiérem. „Když jmenuju premiéra, a tím bude Babiš, budu dbát na to, aby byla vysoká pravděpodobnost , že jeho vláda získá důvěru,“ uvedl. Na dotaz, zda mu nevadí, že je trestně stíhaný, řekl, že podle něj bylo obvinění Babiše účelové. On sám by pro jeho vydání nehlasoval. Za slabou stránku šéfa hnutí ANO označil orientaci v zahraniční politice.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

O pirátech Zeman řekl, že podle něj by bylo logické, kdyby byli ve vládě. Ta by podle prezidenta využila jejich zkušeností s digitalizací a informačními technologiemi. „Z vlastní zkušenosti mohu říci, že z opozice se nedosáhne nic. Chcete-li věci prosadit, musíte být ve vládě,“ vzkázal jim Zeman.

Zeman se odmítl vyjádřit, zda by v čele ODS měl zůstat Petr Fiala, nebo by preferoval Václava Klause mladšího. „To mi nepřísluší,“ uvedl. Fialu pochválil za „oprávněnou a rozumnou snahu“ vytvořit silnou pravicovou stranu. Ke Klausovi mladšímu řekl, že je určitě výraznou osobností, o čem svědčí i preferenční hlasy, které získal.

Hlavním tématem SPD je podle Zemana nikoli zákaz islámu, ale přímá demokracie. S tím prezident souhlasí. Tomio Okamura ho navíc mile překvapil požadavkem zavést volební povinnost. Pokud by SPD byla součástí vládní koalice, nevidí Zeman důvod, proč by proti tomu protestoval.

Čtěte také: ANO chce šéfa Sněmovny, zjišťuje názory ostatních stran

Echo 24 notifikace

Echo 24 pro vás vždy vybírá to podstatné. Pro odběr upozornění ve formě push notifikací je třeba nastavit odebíraná témata.
Náčítání témat

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.