Chcete mít ve Sněmovně svého oblíbeného kandidáta? Zakroužkujte ho
Preferenční hlasy
„Kroužkování“ je pro mnoho lidí vítaným způsobem jak podpořit ve volbách nejen stranu, ale i jim sympatické kandidáty. V minulých letech dokázaly preferenční hlasy výrazně zamíchat pořadím na kandidátkách a i zabránit postupu do sněmovny volebním lídrům.
Volič za plentou může úpravou volebního lístku udělit preferenční hlas až čtyřem kandidátům, tím že zakroužkuje jejich pořadové číslo. Pokud volič zakroužkuje víc než čtyři kandidáty, tak se na jeho preferenční hlasy nebere ohled, ale hlas pro stranu stále platí.
Ti kandidáti, kteří dostanou alespoň pět procent preferenčních hlasů, se přesunou na první místo kandidátky. Pokud více kandidátů získá pět procent preferenčních hlasů, tak se poté seřadí podle celkového počtu hlasů.
Kroužkování začalo významněji zasahovat do pořadí kandidátů ve volbách v roce 2010. Tehdy poprvé byla zavedena hranice pěti procent pro vyskočení na první místo. Nejznámější „obětí“ se tehdy stal ministr vnitra za ODS Ivan Langer, který vedl kandidátku na Olomoucku, ale do Poslanecké sněmovny se nedostal. Celkově se tehdy dostalo do sněmovny téměř padesát kandidátů, kteří by se tam jinak nepodívali.