Berlusconi jako Lazar vstává z hrobky. Sexuální skandály mu neuškodily
Berlusconi se vrací do politiky
Ve světě obeznámeném se skandály Harveyho Weinsteina by se zdálo logické, že Silvio Berlusconi, v minulosti hostitel divokých večírků s mladými ženami chlubící se svými sexuálními dovednostmi, nebude mít ani náznak šance na politické znovuzrození. Jeho středopravá koalice ale zaznamenala vítězství v regionálních volbách na Sicílii a logika a italská politika k sobě nikdy neměly blízko, napsala agentura Reuters.
„Berlusconi žije,“ zněl titulek pravicového deníku La Verità. Tradiční list Corriere della Sera publikoval kresbu, na které Silvio, jak expremiéra označují skalní příznivci, oděn v pohřebním rubáši vstává z hrobky jako biblický Lazar. Před sicilskými volbami, vnímanými jako předzvěst vývoje na celostátní úrovni, mohutně podporoval svého později vítězného kandidáta Nella Musumeciho. Na jaře budou Italové hlasovat v parlamentních volbách a zatím se zdá, že sexuální skandály 81letého politika pro jeho návrat nepředstavují nejmenší překážku.
„Bohužel, tohle je země, ve které porušení pravidel sexuální etiky přináší obdiv,“ řekla Anna Foaová, profesorka dějin, která píše o ženských otázkách pro vatikánský list L‘Osservatore Romano. Britský ministr obrany Michael Fallon v říjnu odstoupil z vlády poté, co se přiznal, že v roce 2002 opakovaně sahal na koleno rozhlasové moderátorce – poměrně nevinná záležitost ve srovnání s prohřešky Berlusconiho.
„Berlusconi – ojeté vozidlo se zárukou“
Do slovní zásoby Italů se v souvislosti s nimi dostal výraz „bunga bunga“. Tak označil mediální magnát a miliardář bujaré oslavy ve společnosti mladých žen ve své přepychové rezidenci nedaleko Milánu. Berlusconi má stanout před soudem kvůli obviněním z toho, že ohledně sexu s mladými ženami zaplatil svědkům za jejich mlčení. V dřívějším procesu byl zproštěn obvinění, že měl pohlavní styk se 17letou dívkou. Sám veškerá obvinění popírá.
Skandály jej však příliš trápit nemusí. Italští komentátoři dokonce tvrdí, že v místní politice mohou podobné aféry pomoci, už jen vytvořením dojmu, že daný politik už nemůže nic dalšího skrývat. „Berlusconi je jako ojeté vozidlo se zárukou. Víte, co dostáváte,“ říká profesor novodobých dějin z římské univerzity LUISS Giovanni Orsina.
Prozatím kvůli odsouzení z roku 2013 za daňové podvody nemůže Berlusconi pomýšlet na funkci veřejného činitele, avšak bývalý čtyřnásobný premiér Itálie doufá, že Evropský soud pro lidská práva do jarních voleb toto omezení zneplatní. A i kdyby se tak nestalo, stále by ve středopravém bloku po jeho případném vítězství hrál ústřední roli.
Po prvních zprávách o nemorálních praktikách hollywoodského producenta Harveho Weinsteina se s obviněními vůči mocným mužům roztrhl pytel v mnoha zemích světa, nikoli však v Itálii. Zdejší ženy z větší části o problémech mlčí, přestože v anonymních průzkumech mnohé uvádějí, že od nich nadřízení či potenciální šéfové vyžadovali sexuální služby.
„Jsme pořád zpátečnická země, kde jsou ženy, které promluví o sexuálním zneužívání, obviňovány z přehánění,“ myslí si filosofka vyučující na Descartesově univerzitě v Paříži. „Podvědomě je tady přijímán patriarchální řád a nadřazenost mužů, mezi ženami je velmi málo solidarity,“ dodala.