Kurdské referendum přimělo Írán a Irák se ke společnému vojenskému cvičení
kurdské referendum
Íránská a irácká armáda uspořádají v nadcházejících dnech poblíž vzájemné hranice společné vojenské cvičení, informovala agentura Reuters. Podle íránské státní televize se tak Teherán snaží podpořit Irák ve sporu s kurdskou regionální vládou, který vyvolalo kurdské referendum o nezávislosti.
Podle íránského armádního mluvčího vojenské manévry schválili nejvyšší íránští armádní představitelé. Írán také přijme opatření pro zajištění bezpečnosti na hranici a umístí na své pohraniční přechody vojáky.
Kurdská regionální vláda v pátek odmítla předat centrální vládě v Bagdádu kontrolu nad hraničními přechody Kurdistánu. Irácké ministerstvo obrany oznámilo, že kontrolu nad hranicemi plánuje převzít společně s Tureckem a Íránem.
Pro nezávislost Kurdistánu se v pondělním referendu v autonomní oblasti vyslovilo 92 procent hlasujících, ale Bagdád hlasování označil za neústavní. Nesouhlasně se k referendu staví i Turecko a Írán, kde rovněž žije kurdská menšina. Teherán v pátek dočasně zakázal íránským firmám přepravu ropných produktů mezi Íránem a iráckým Kurdistánem.
V letech 1980 – 1988 spolu země bojovaly v Irácko-íránské válce. Důvodem invaze iráckých vojsk byly historické územní nároky, obavy Saddáma Husajna z možné radikalizace utlačované šíitské většiny v důsledků íránské islámské revoluce v roce 1979, a také jeho snaha nahradit Írán v pozici regionální mocnosti. Boje skončily roku 1988 příměřím.