6 Útok na koncertu

Hrůzná bilance střelby na koncertě v Las Vegas. 58 mrtvých, přes 500 zraněných

AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Nejméně 58 mrtvých a 500 zraněných si v noci na dnešek vyžádala střelba v Las Vegas, informoval místní šerif Joseph Lombardo. Střelba se ozývala z hotelu Mandalay Bay. Útočník střílel na účastníky country festivalu Route 91. Policie podle CNN uvedla, že zabila útočníka. Další střelci podle policie již nejsou, nicméně bezpečnostní složky pátrají po „společnici“ střelce. Toho podle televize ABC policie identifikovala jako Stephena Paddocka, 64-letého bělocha ze státu Nevada. Policie se domnívá, že muž nebyl napojen na žádnou radikální organizaci.

Na záběrech svědků jsou vidět tisíce lidí, kteří utíkají před střelbou. Podle šerifa Paddocka bylo přitom v davu více než 22 000 lidí . Slavný bulvár Strip, lemovaný kasíny, obsadila policie.

Policie uvedla, že střelce dopadla ve 32. podlaží hotelu, odkud vycházela střelba na účastníky koncertu country hudby. V hotelovém pokoji bylo 10 pušek. Paddock podle televize CNN spáchal sebevraždu a v době, kdy se do jeho místnosti dostala policie, byl již mrtvý. Střelec podle šerifa vypálil v noci na dnešek stovky výstřelů z hotelového pokoje.

Střelec Stephen Paddock

Policie rovněž pátrala po ženě asijského původu jménem Marilou Danleyová, jejíž dokumenty nalezli v pokoji. Podle CNN se Danleyová v době střelby nenacházela v zemi a policie už jí nepovažuje do incidentu nijak zapojenou.

Lombardo také potvrdil, že se ukázaly jako nepravdivé zprávy o střelbě na dalších místech bulváru Strip.

„Vyšetřování pokračuje, s jistotou ale víme, že pachatel je mrtev a že už nepředstavuje hrozbu,“ řekl šerif.

Mezi oběťmi střelby jsou pravděpodobně i policisté, kteří byli mimo službu a byli mezi návštěvníky třídenního festivalu country hudby. Lombardo upřesnil, že zraněni byli dva policisté, přičemž stav jednoho z nich je kritický.

Televize Fox News uvedla, že v době zahájení střelby v neděli kolem 22:45 místního času měl vystoupení zpěvák Jason Aldean. Z amatérských záběrů na internetu je slyšet, že koncert ještě několik sekund pokračoval i poté, co bylo jasně slyšet střelbu z automatické zbraně. Zpěvák i další umělci jsou podle televize CNN v pořádku.

Na děsivou noc reagoval i americký prezident Donald Trump. „Mé nejvřelejší kondolence a soucit obětem a rodinám postihnutým děsivou střelbou v Las Vegas. Bůh vám žehnej!“ tweetoval Trump.

Podle New York Times policie ve zmatku rovněž zasahovala v restauraci Ali Baba, která se nachází asi 10 minut jízdy od kasina Mandalay Bay a v New York-New York Hotel and Casino. Nicméně hlášení střelby z těchto míst se nepotvrdilo.

„Začalo to jako zvuk rozbitého skla. Dívali jsme se kolem sebe, abychom zjistili, co se děje. O několik minut později bylo slyšet ra-ta-ta-ta. Mysleli jsme, že to je ohňostroj nebo petardy. A pak jsme si uvědomili, že ne, že to je střelba,“ řekla CNN jedna z návštěvnic koncertu Monique Dekerfová. Mezi jednotlivými salvami byly jen krátké přestávky, během nichž pachatel patrně měnil zásobníky nebo zbraně.

Mezinárodní letiště v Las Vegas na twitteru uvedlo, že kvůli policejnímu zásahu v oblasti Strip, přerušilo provoz.

Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Ireny Valentové zatím není potvrzeno, zda jsou mezi oběťmi i cizinci, respektive čeští občané.

Střelba v Las Vegas je jednou z nejhorších v dějinách USA. Smutné první místo drží střelba v gay klubu v Orlandu na Floridě v loni červnu. Útok si vyžádal 53 zraněných. FBI útočníka identifikovala jako devětadvacetiletého amerického občana Omara Mateena, který se narodil v USA, jeho rodiče jsou ale z Afghánistánu. Jedná se o střelbu s největším počtem obětí v historii USA.

Druhou nejhorší střelbou je útok ve Virginském polytechnickém institutu v dubnu 2007. Ten si vyžádal 32 mrtvých. Vraždil třiadvacetiletý student z Jižní Koreje Čo Sung-hu. Střelec poté spáchal sebevraždu.

Na třetím místě je incident z prosince 2012. Tehdy na základní škole v Newtownu ve státě Connecticut postřílel dvacetiletý Adam Lanza 20 dětí ve věku šest až sedm let a šest dospělých. Předtím zastřelil svou matku v jejich rodinném domě a nakonec sebe.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

 


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.