Rektor Tomáš Zima povede Univerzitu Karlovu další čtyři roky

zvítězil favorit

Rektor Tomáš Zima povede Univerzitu Karlovu další čtyři rokyNOVÉ
rektor Karlovy Univerzity Tomáš Zima Foto:

Foto: CeStu / Wikimedia Commons

 

1
Domov
Sdílet:

Akademický senát Univerzity Karlovy v Praze (UK) zvolil staronovým rektorem školy Tomáše Zimu. Získal 51 hlasů z 68 platných, pro své zvolení potřeboval 36 hlasů. Jeho protikandidáta z přírodovědecké fakulty Jana Černého podpořilo 17 senátorů. Další funkční období by Zimovi mělo začít v únoru 2018, ve funkci ho ještě bude muset potvrdit prezident. Školu povede do roku 2022.

V následujících čtyřech letech čeká Zimu mimo jiné nastartování nové struktury studijních oborů v souvislosti s novelou vysokoškolského zákona a novým nastavením procesu akreditací. Akreditace u stávajících studijních programů a oborů budou končit v rozmezí let 2019 až 2024. Univerzita požádala minulý týden jako první vysoká škola o institucionální akreditaci.

Staronový rektor by se měl zabývat také výstavbou dvou velkých vědeckých center na Albertově. Biocentrum a Globcentrum by se měly začít stavět v roce 2020. Očekávat se od něj bude zřejmě i aktivní přístup ve vysokoškolské a vědní politice, již nyní se Zima podílel na vyjednávání s vládou o rozpočtu vysokých škol.

Zima patří mezi kritiky prezidenta Miloše Zemana, spolu s dalšími rektory se například odmítá zúčastnit 28. října předávání státních vyznamenání na Pražském hradě. Jako rektorovi se mu nelíbilo, že Zeman nepozval na slavnost rektory Masarykovy a Jihočeské univerzity Mikuláše Beka a Libora Grubhoffera, se kterými měl v minulosti spory. V roce 2015 se postavil také proti prezidentovu rozhodnutí nepodepsat jmenování tří navržených vysokoškolských profesorů z UK a Vysoké školy ekonomické. Zemanův postoj označil tehdy za nepřijatelný zásah do principů akademických svobod a za znevážení akademické obce.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Na UK loni studovalo zhruba 49 000 studentů a měla asi 11 400 zaměstnanců.

Letos na podzim se už konaly rektorské volby na několika dalších vysokých školách. Nového rektora si v uplynulých týdnech zvolily třeba Česká zemědělská univerzita, Vysoká škola ekonomická v Praze, olomoucká Univerzita Palackého či brněnská Mendelova Univerzita. Příští týden čekají volby České vysoké učení technické v Praze a v prosinci Akademii výtvarných umění.

Čtěte také: Předvolební finále. Babiš by bral i post „prvního trestně stíhaného premiéra“

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články