3 volební debata

Předvolební finále. Babiš by bral i post „prvního trestně stíhaného premiéra“

, NOVÉ

Témata:

Dospět po volbách k nějaké dohodě o sestavení vlády bude náročné. Naznačily to debaty v předvečer voleb. Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že by post premiéra přijal. To, že je trestně stíhán, mu nevadí. Jako problém to však označila velká část lídrů stran, která se účastnila debaty v České televizi, i Lubomír Zaorálek, který se předtím s Babišem střetl v debatě na Nově.

Debata na ČT byla plná osočování, napadání. Šéfové politických stran a hnutí opakovaně tvrzení svých protivníků označili za lži. Padaly výroky o zakleknutí, o klientelisticko-korupčním systému, o kmotrech.

Andrej Babiš v superdebatě České televize odmítl, že by v případě, pokud by ANO vyhrálo volby, mohl sestavovat vládu někdo jiný z hnutí, protože sám Babiš je trestně stíhaný. Moravec zmínil jména ministrů za ANO Karly Šlechtové a Martina Stropnického. „Proč bych tak měl uvažovat, já jsem lídr hnutí,“ řekl Babiš k otázce moderátora, zda bude usilovat o post prvního trestně stíhaného premiéra. Moravec si za tuto otázku vysloužil dlouhý potlesk publika. Babiš na jeho dotaz reagoval tím, že znovu označil trestní stíhání za vymyšlené. „U nás politickou situaci ovlivňují policisté,“ řekl Babiš.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Viděno vašimi výroky – spíš nás ta politická krize čeká,“ komentoval moderátor Václav Moravec výroky politiků v bloku, kde se ptal na možnou povolební spolupráci. Během první hodiny pořadu se mluvilo především o povolební situaci. Lídři ostatních stran vesměs vylučovali spolupráci s hnutím ANO. Například šéf TOP 09 Miroslav Kalousek z principu, dalším politikům vadilo to, že jsou Babiš a místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek trestně stíháni kvůli padesátimilionové dotaci na farmu Čapí hnízdo.

Koalici s ANO odmítl i šéf pirátů Ivan Bartoš. „Andrej Babiš vypouští polibky smrti, je to naprostý nesmysl. Vládu s panem Babišem, Faltýnkem a Agrofertem bych si představit nedokázal,“ uvedl.

Lídr KSČM Vojtěch Filip možnou koalici s Babišem přímo neodmítl, ale mluvil o ní, jako o nepravděpodobné. „Programová shoda s ANO je malá,“ řekl na dotaz Václava Moravce. Reagoval také na na výrok šéfa ODS Petra Fialy, že „existuje tu nebezpečí jednobarevné vlády Andreje Babiše za podpory extrémistů nebo komunistů.“

„Kolega Fiala jednoznačně prokázal, že chce odvrátit pozornost od toho, že také může Andrej Babiš vládnout s ODS, nebo s určitou skupinou v ODS, zejména pražská skupina ODS by právě ráda vládla s Andrejem Babišem, protože Andrej Babiš byl vždycky předtím voličem ODS,“ řekl předseda komunistů.

Lubomír Zaorálek koalici ČSSD s ANO výslovně nevyloučil. Na Nově uvedl, že ANO se pro případné další společné vládní angažmá musí „nějak vypořádat“ s trestním stíháním Babiše kvůli dotační kauze Čapí hnízdo.

Lídři se hádali i o to, čí strana je systémová a čí antisystémová. Babiš opakoval, že ANO je strana antisystémová. „My jsem antisystémová strana. Bojujeme proti korupčnímu a klientelistickému systému,“ řekl šéf ANO a dodal, že ten představují páni Zaorálek a Kalousek, kteří tu vládli 27 let.

Na tvrzení Babiše reagoval šéf zelených Matěj Stropnický. „Vy jste byl celou dobu součástí toho systému,“ uvedl. Hnutí ANO označil za dotačního parazita a o Babišovi řekl, že čerpá ze systému, který kritizuje.

Z přímé otázky Václava Moravce, který lídr by zvedl ruku pro uspořádání jednorázového referenda o vystoupení z Evropské unie, vyplynulo, že pouze Vojtěch Filip a Tomio Okamura. Ten označil svou stranu SPD za jednu z největších v republice. „Nás je v SPD 11 tisíc,“ uvedl.

Babiš po vstupu na pódium hned musel reagovat na vyjádření ostatních hostů, která neslyšel, protože přejížděl z debaty na Nově. Okamura se před Babišovým příchodem ohrazoval proti jeho slovům, že je loutkou kmotrů. „Já jen vyslovil domněnku, že by bylo dobré, kdyby pan Okamura ukázal, co všechno vlastní,“ konstatoval Babiš. Přítomné publikum pak Babiš, podle žebříčku časopisu Forbes s majetkem 88 miliard korun druhý nejbohatší Čech, rozesmál poznámkou, že ANO podle něj nemá tolik billboardů a peněz jako SPD.

Máte máslo na hlavě, osočil Zaorálek Babiše na Nově

„Chléb Šumava stojí 28 korun, máslo na hlavě má pan Babiš,“ zaútočil Zaorálek na Babiše hned v úvodu poté, co se moderátor ptal, zda oba znají ceny základních potravin. Lídr ČSSD následně opakoval dotaz, kolik na tom šéf ANO trhne, když vyrábí polovinu másla v ČR. Exministr financí se bránil tím, že trend je celosvětový a vychází mimo jiné z rostoucí spotřeby másla v Číně. Oba aktéři diskuse se vypořádali s otázkou, kolik stojí máslo a chleba.

Babiš zase na počátku odmítl, že ANO je stranou jednoho muže. „To je klišé,“ opakoval. „Jsme hnutí, máme tři tisíce členů,“ dodal, ale konkrétní jméno svého případného nástupce na dotaz moderátora neuvedl.

V bloku týkajícím se korupce uvedl Zaorálek, že „ryba smrdí od hlavy“. Účast Babiše ve vládě by podle něj byla mimo jiné nefér vůči lidem, kteří platí za mnohem menší prohřešky. Babiše nazval v souvislosti s výsledky končící vlády parazitem a na druhé straně dravcem, který neomaleně likviduje konkurenci.

Babiš ČSSD obvinil z korupce, když uvedl, že řeč o jednotlivých případech by byla delší než seriál Ordinace v růžové zahradě, který Nova vysílá ve čtvrtek večer obvykle. Za sprosté lži označil kritiku týkající se používání takzvaných zajišťovacích příkazů finanční správou vůči některým firmám.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Bez publika, pouze s moderátorem Reyem Korantengem, v Duelu hovořili Babiš a Zaorálek o ekonomice, plánech na zvyšování mezd, připravovaných daňových změnách, protikorupčních opatřeních či důchodové reformě.

Na závěr oba lídři oslovili voliče. „Podpora klesá, přijďte prosím k volbám. Je to teď, nebo nikdy,“ prohlásil Babiš. „Sázka na nás je jistota a po těchto volbách to bude platit více než jindy,“ uvedl Zaorálek.

Odvysílání pořadu Novy chtěli zabránit Piráti, televize podle nich měla poskytnout prostor také zástupcům dalších stran. Návrh na pozastavení odvysílání pořadu pražský městský soud zamítl dnes dopoledne. Podle soudu byla žaloba nedůvodná, protože program ještě nebyl odvysílán. Piráti chtěli, aby soud Nově uložil odvysílání diskuse zdržet do doby, než o věci rozhodne Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Nova se proti obviněním z porušování zákona už dříve ohradila. Duel dvou nejvážnějších kandidátů na premiéra je podle ní běžnou praxí západních televizních stanic.

Čtěte také: Za demokracii se musí bojovat. Jděte volit

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.