1 EDITORIAL

Češi se neměli nikdy tak dobře, není důvod to měnit

Témata:

Ještě nikdy v dosavadní historii života obyvatel českých zemí se lidé neměli tak dobře jako nyní. Nežijeme v ideální společnosti. Ale to nebudeme žít nikdy. Vždycky budou lidé, kteří budou řešit základní existenční potíže, budou pociťovat nouzi a budou potřebovat pomoc. Jde ale o to, aby se jejich počet co nejvíce snižoval, což se posledních 28 let od pádu totalitního režimu daří.

Přes veškeré problémy a skandály, kterými si tato země prochází, je její současný stav výsledkem politiky demokratických stran a vlád od roku 1989, jež vytvářely podmínky pro svobodný rozvoj společnosti, pro to, aby společnost bohatla, lidé se měli dobře a země se dostala mezi ty vyspělé, západní. Česká republika je pod ochranou NATO, jednoznačně vytěžila z členství v Evropské unii a životní úroveň jejích obyvatel roste bez výrazných výkyvů nejvíce ze všech zemí, které byly postiženy komunistickou diktaturou. Navzdory chybám v migrační politice především Německa, snahám o unifikaci a často nepochopitelnou regulaci do Evropy a Evropské unie patříme a musíme v ní zůstat.

Stojíme před jinými problémy a jinými výzvami z přelomu tisíciletí, obavy z islamizace a s ní spojeného ohrožení židovsko-křesťanských tradic jsou naprosto oprávněné a nesmí se podceňovat. Stejně tak nelze popírat nároky na vědomí identit jednotlivých zemí a národů Evropy a nelze přezírat ani společenské změny, které přináší digitalizace a rozvoj internetu. Je také faktem, že tradiční strany nepochopily význam těchto změn a nálad ve společnosti, na druhou stranu neexistuje důvod měnit směřování země.

Čekají nás nejdůležitější volby od roku 1990 a tentokrát je více než jindy klíčové k nim přijít. Musí k nim přijít všichni ti, jejichž život se za posledních 28 let změnil k lepšímu, protože dostali příležitost se prosadit, změnila se perspektiva jich samotných a jejich dětí, měli svobodu se vyjadřovat a nemuseli se obávat perzekuce. Není důvod měnit kurz směřování této země, není důvod, abychom dospěli k autoritářskému a populistickému režimu, není důvod vracet se do minulosti a vracet se k poměrům na Slovensku za vlády Vladimíra Mečiara. Nedovolte, aby se směřování země obrátilo do minulosti.

P.S. Minulý týden odešel Peter Vajda, muž, který se postavil mečiarismu a zasloužil se o demokracii a svobodnou žurnalistiku na Slovensku. Laskavý a charismatický člověk. Čest jeho památce.

Z nového čísla Babiš – všechno je podle plánu. Jak vidí svět bývalý nomenklaturní kádr Vasil Mohorita

Echo týdne: Člověk natáčející ● Komentář: Bez digitální paměti žilo by se lépe ● Svět: Londonistán ● Salon: Když přicházejí děti revoluce

Model Agrofert před likvidací Babiš s Tomanem chtějí zachránit dotace pro své firmy
Zachránce filmu? Zabiják kin? Dravá americká společnost Netflix mění kinematografii

/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.