1 Děkan se bije za šéfa ANO

Zlatuška hájí Babiše: Čapí hnízdo je v pořádku. Stejně kličkují i vysoké školy

NOVÉ

Témata: ,

Děkan Fakulty informatiky Masarykovy univerzity a poslanec ANO Jiří Zlatuška se zastal svého předsedy Andreje Babiše. V kauze Čapí hnízdo, kvůli níž si Babiš v pondělí převzal obvinění, nevidí nic trestného ani nemorálního. Obdobné kličky při čerpání evropských dotací podle Zlatuškových slov dělají i pražské vysoké školy či Akademie věd.

Zlatuška byl ve volbách v roce 2013 jednou z hlavních tváří kampaně hnutí ANO. V letošních volbách ale již nekandiduje. V rozhovoru pro ihned.cz  zarputile brání Andreje Babiše a jeho působení v kauze Čapí hnízdo, ve které je Babiš stíhán z podezření z dotačního podvodu. „Já s tím trestím stíháním mám problém. Není mi jasné, co policie vlastně Andreji Babišovi vyčítá, co se mělo stát. Nevidím tam nic, v čem by byla podstata trestného činu, která by měla naději u soudu,“ říká Zlatuška. „Nerozumím formulacím, že někdo účelově upravuje strukturu firem, aby dostal dotaci, to jsou věci, které se dělají běžně,“ dodává.

Ani z morálního hlediska s tím nemá Zlatuška problém. „Je nemorální, když je někde zruinovaná nemovitost a někdo z ní chce udělat něco pěkného a chtěl by na to použít evropské dotace? Vezměte si pražské vysoké školy nebo Akademii věd, jak staví svá výzkumná centra těsně za Prahou. Dolní Břežany, Vestec… Jako pražské instituce by na ty dotace neměly nárok, tak se rozhodly udělat tu kličku, že centra postaví za hranicí Prahy. Nevidím tam rozdíl. Myslím, že odpovědný je ten, kdo dotaci přiděloval,“  hájí Zlatuška Babiše.

Taktéž podle něj Babiš nepoškodil zájmy Evropské unie. „Poškozování zájmů Evropské unie může být trestným činem, ale tam bych byl velice opatrný. Jak se dívat na žadatele o výzkumný grant, který se posuzovatelům zdá dobrý, dají na něj finance, a jim se nepodaří vyzkoumat, co si předsevzali? Taky poškodili Evropskou unii? Kdyby tam bylo cokoli, co by svědčilo o skutečném podvodu, předložení falešných papíru, falšování dokladu o vlastnictví, to by bylo jasné, ale takhle to není nebo o tom nevím,“ říká Zlatuška.

Babiš je podezřelý, že se dopustil dotačního podvodu, když dotaci EU určenou malým a středním podnikům získala farma Čapí hnízdo, která patří koncernu Agrofert. Jediným vlastníkem Agrofertu byl do nedávna Andrej Babiš. Nyní Agrofert zpravuje svěřenecký fond. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofert, který tehdy patřil Babišovi. Poté změnila formu vlastnictví na akciovou společnost s anonymními akciemi a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, kterou by jako firma z koncernu Agrofert dostat nemohla.

Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila k Agrofertu. Babiš loni v březnu řekl, že v době získání dotace vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho manželky.

V pondělí předala policie Babišovi oficiálně obvinění.

Čtěte také: Babiš nezpochybnil tvrdé důkazy usvědčující ho z podvodu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.