Překvapení pro nemohoucího voliče. Radnice odmítla přinést urnu domů
Volby 2017
Někteří lidé nemůžou jít k volbám, i když by chtěli. Jsou staří, trpí sníženou pohyblivostí a cesta do volební místnosti, která se třeba nachází v patře, v budově bez výtahu, je pro ně nepřekonatelná překážka. Třebaže by jednotlivé obecní úřady měly zajistit, aby k nim domů členové volební komise donesli přenosnou volební urnu, Praha 3 tuto službu odmítla. Svou zkušenost popsala deníku Echo24 paní Jana, kterou jednání s úřady nepříjemně otrávilo.
„Můj otec, ročník 1923, má trvalý pobyt v Táboře, ale po úraze, zhruba posledních 10 let, bydlí u nás v Praze. Tentokrát se rozhodl, že chce volit, tak jsme se na internetu snažila dohledat, co bychom pro to měli udělat. Ale informace jsou takřka nevyhledatelné,“ uvedla pro Echo24 Jana.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Paní Jana si logicky odvodila, že aby její čtyřiadevadesátiletý tatínek mohl v Praze volit, musí mu zařídit voličský průkaz. „To jsme bez problému s ověřeným podpisem zvládli vyřídit, průkaz nám poslali. Pak jsem volala k nám na příslušný obecní úřad, jestli by k tatínkovi mohli poslat volební urnu, protože už není úplně mobilní. To mi potvrdili a všechno si zapsali,“ dodala.
V úterý před volbami se jí ale ozvala úřednice s tím, že k nim volební urnou poslat nemůžou, protože jméno jejího otce není uvedeno na tzv. zvláštním seznamu voličů. „Když jsem se jí zeptala, jak se na ten seznam můžeme dostat, odpověděla mi, že vzhledem k tomu, že už máme vyřízený voličský průkaz, tak nijak,“ uvedla Jana. Na tento seznam se totiž zapisují pouze voliči, kteří jsou momentálně ve volebním obvodu příslušné obce v nemocnici, sanatoriu nebo třeba v policejní cele či vazební věznici, vyplývá z volebního zákona.
Podle úřednice z Prahy 3 teď zbývá jediná možnost: dopravit čtyřiadevadesátiletého muže do nejbližší volební místnosti, kde může s voličským průkazem odvolit. „To nás rozčílilo. Vždyť co to je za službu? To už ho rovnou můžeme odvést až do Tábora, když ho jednou naložíme do auta,“ uvedla Jana a dodala, že nejbližší volební místnost, pod kterou spadá, navíc není bezbariérová. „Jedná se o klasickou starou školu bez výtahu, kde se volí až ve druhém patře. To bych si měla ještě zjišťovat, které místnosti jsou bezbariérové?“
Vstřícná úřednice nakonec slíbila, že tatínek nebude muset až do druhého patra. „Domluvily jsme se, že ho přivezeme ke škole a členové volební komise seběhnou s volební urnou schody, aby mohl odvolit ve foyer,“ dodala Jana, kterou celá věc rozladila. „Jsem naštvaná. Ve finále vás to všechno akorát tak otráví,“ uvedla.
Složitosti kolem hlasování
Jak ale uvedla Klára Pěknicová z ministerstva vnitra, úřednice z Prahy podala paní Janě nepravdivou informaci. „Když má pán voličský průkaz, má právo volit všude v republice, takže má právo i na to, aby si zažádal obecní úřad nebo ve dnech voleb okrskovou volební komisi o přenosnou volební urnu mimo místo svého trvalého bydliště. Dá se to takhle kombinovat,“ řekla pro Echo24.
Vzápětí uznala svou chybu i Praha 3 s tím, že už došlo k její nápravě. „Velice nás tato situace mrzí, protože takovýchto případů, kdy si starší či nemohoucí občané zažádali o přenosnou volební schránku, máme více a volit z jejich domovů jim samozřejmě umožníme. K této situaci došlo nedopatřením, ale vše jsme napravili. S paní Janou jsme mluvili, ona i její tatínek budou moci odvolit z domova tak, jak je jejich právem,“ uvedla pro Echo24 mluvčí Prahy 3 Michaela Luňáčková.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.