Topolánkovi pokuta za pozdní registraci účtu nehrozí

Topolánek bez pokuty

Topolánkovi pokuta za pozdní registraci účtu nehrozínové
Topolánkovi pokuta za pozdní registraci účtu nehrozí Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov
Sdílet:

Kandidát na prezidenta Mirek Topolánek pokutu za pozdní registraci volebního účtu nedostane. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí s ním správní řízení nezahájí. V úterý to řekl po jednání úřadu jeho člen Tomáš Hudeček. Topolánkovi hrozila sankce až 500 000 korun za to, že nestihl u úřadu zaregistrovat svůj účet do 7. listopadu. Úřad dnes také Topolánkův transparentní účet zveřejnil na svém webu.

Zákon podle Hudečka stanoví, že kandidáti musí svůj volební účet oznámit kontrolnímu úřadu do pěti dnů od vyhlášení voleb. Neřeší ale situaci, kdy se uchazeč o účast ve volbách rozhodne kandidovat až později. Úřad proto za nejzazší termín, ke kterému by měl být účet v bance zřízen, označil termín podání kandidátní listiny na ministerstvu vnitra, tedy 7. listopad. Hudeček podotkl, že následně je úřad ochoten tolerovat pětidenní technickou lhůtu na vyřízení dalších formalit a na minimálně neformální, například telefonické oznámení založení účtu.

Podle informací z Topolánkova transparentního účtu byl termín jeho zřízení 7. listopad, kdy na něj také začaly plynout první finanční dary. Hudeček proto poznamenal, že úřad zatím nevidí důvod, proč by s Topolánkem zahajoval správní řízení a případně mu uložil pokutu.

Topolánek má na účtu zhruba 370 000 korun. Z toho 100 000 korun si poslal sám, 50 000 korun má daroval Leo Matloch, jednatel firmy VAE Controls, ve které byl Topolánek generálním ředitelem.

Do úterý kontrolní úřad zaregistroval 15 volebních účtů. Je mezi nimi všech devět hlavních kandidátů, u kterých se předpokládá, že splnili zákonné předpoklady účasti v prezidentských volbách. Chybí ale účty řady dalších, kteří přihlášku do voleb ministerstvu vnitra poslali, nebo kteří o své kandidatuře veřejně mluvili.

Největší pohyb na účtu dosud mají především akademik Jiří Drahoš a podnikatel Michal Horáček, který si veškeré náklady na kampaň hradí ze svých peněz a je připraven případně i vyčerpat zákonný limit 40 milionů korun na první kolo voleb. Dosud si na účet poslal devět milionů.

Jedním z největších sponzorů Drahoše je zakladatel společnosti Jablotron Dalibor Dědek. Na konci minulého týdne také bývalý předseda Akademie věd dostal 1,5 milionu korun od Nadace BLÍŽKSOBĚ, která o sobě uvádí, že je nástrojem k podpoře projektů, organizací či aktivit jednotlivců, které zvyšují kvalitu života ve společnosti. Milion mu také poslal miliardář Luděk Sekyra. Na účtu má Drahoš 11,5 milionu korun.

Peníze významně v posledních týdnech přibyly i bývalému velvyslanci ve Francii Pavlu Fischerovi, který má k dispozici více než 3,1 milionu korun. Pod dar 700 000 korun se podepsali Kaete a Karolin Ad a téměř 1,5 milionu přišlo od německé poradenské investiční firmy FONTIS Family Office.

Bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek získává finance od miliardáře Pavla Sehnala, který obnovil ODA. Dosud mu na účet poslal pět milionů korun, od dalších dárců dostal asi 200 000 korun.

Prezident Miloš Zeman stále opakuje, že kampaň nepovede. Ze svého volebního účtu dosud nezaplatil žádné výdaje, od příznivců i odpůrců dostal přes 430 000 korun. Mezi příspěvky na jeho transparentním účtu stále převažují haléřové dary doprovázené často peprnými vzkazy či kontroverzními citáty prezidenta z období jeho působení na Hradě.

Lékař a aktivista Marek Hilšer dosud spíše na drobných darech vybral přes 320 000 korun a prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek má na účtu přes 163 000 korun. Nejméně dosud získal hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig, a to 3 200 korun.

Čtěte také: Topolánek vrací úder: „Zeman měl ve vězení Snopkovou a Svobodu, já Dalíka. Je to 2:1 pro Miloše,”

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články