Čínské muzeum pod palbou kritiky. Párovalo fotky černochů se zvířaty

Kontroverzní výstava

Čínské muzeum pod palbou kritiky. Párovalo fotky černochů se zvířatyNOVÉ
Umístění fotografie afrického dítěte vedle gorily vyvolalo rozhořčené reakce Foto:

REPROFOTO: Youtube / Shangaiist

1
Svět
Sdílet:

Muzeum v desetimilionovém čínském městě Wu-chan se dostalo pod palbu ostré kritiky. Jeho výstava se jménem „Tohle je Afrika“ totiž párovala fotografie černochů s africkými zvířaty. Po četných stížnostech, které obviňovaly vystavovatele z rasismu, muselo muzeum celou exhibici zrušit, informuje server The Guardian.

Exotickou fotografickou výstavu „Tohle je Afrika“ ve Wu-chanu, hlavním městě čínské provincie Chu-pej, stihlo navštívit více než 140 tisíc lidí, než byla náhle zrušena. Může za to velká vlna kritiky na sociálních sítích – uživatelům se nelíbilo, že muzeum párovalo africké černochy s divokými zvířaty, a označili výstavu za rasistickou a apatickou.

Kritici se nejčastěji odkazovali na konkrétní koláž, na níž je vyobrazené africké dítě s otevřenou pusou vedle gorily. Další fotografie párovaly černochy s jinými africkými zvířaty, od žiraf po lvy či slony. Všechny fotografie pocházely od čínského fotografa Yu Chuipinga, který pravidelně cestuje do Afriky. Za svou tvorbu získal několik uměleckých ocenění.

Ačkoliv se muzeum bránilo nařknutím z rasismu, nakonec se rozhodlo celou exhibici stáhnout. Wang Yuejun, jeden z kurátorů výstavy, uvedl, že rozhodně nebylo cílem urazit jejich „africké přátele“, naopak spíše chtěli vyvolat zájem o jejich kulturu a reálie. „Třeba podle toho, v jakém roce se Číňan narodil, je přiřazen k jednomu ze zvířat našeho zvěrokruhu. Pro nás je pouto mezi lidmi a zvířaty běžné, skoro až přirozené,“ obhajuje, proč jim výstava nepřišla nikterak urážlivá.

„Cílili jsme především na Číňany, kteří sami dle ohlasů nevnímali výstavu jako kontroverzní nebo rasistickou, muzeum se nicméně rozhodlo respektovat přání našich afrických přátel,“ dodává Wang. Čína je silně homogenní společností – 92 % obyvatel tvoří etničtí Chanové – a otázka rasismu zde tolik nerezonuje.

Není to tudíž poprvé, co se Čína dostala pod salvou kritiky. Vývojáři nejoblíbenější čínské aplikace WeChat se museli nedávno omluvit za to, že jejich software překládal černocha na „negra“. Před rokem zase rozvířila divokou diskuzi virální reklama na prací prášek, v němž barvami pošpiněný černoch vlezl do pračky a po chvilce vylezl jako zářivě čistý Asiat.

Čtěte také: Rasistická reklama s „umytou černoškou“. Firma se musela omluvit

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články