Šíří se virus na špehování novinářů, tvrdí univerzitní laboratoř

Sleduje vláda novináře?

Šíří se virus na špehování novinářů, tvrdí univerzitní laboratořNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Mexická vláda v čele s prezidentem Enriquem Peñou Nietem prý využívá sofistikovaný virus na špehování novinářů a protivládních aktivistů, kteří se snaží odkrývat případy korupce a jiných trestných činů, které jsou spojeny s vládou. Cílům jsou instalovány pomocí odkazů v SMS zprávách. Informuje o tom list The Guardian.

Cílům byla zaslána SMS zpráva s odkazy, které vypadaly věrohodně, ale přitom do jejich telefonů instalovaly malware. Je tomu tak podle vyšetřování provedeném organizací Citizen Lab na Torontské univerzitě. Jeden z výzkumníků John Scott Railton uvedl, že jakmile se malware nahraje, „je to konec.“

Virus si nahrával seznamy kontaktů či to, co si novináři psali a vyhledávali. Cílem vypuštěného malwaru se stali například novináři vyšetřující údajná zvěrstva mexické armády, právníci reprezentující rodiny 43 učitelských praktikantů unesených policií či aktivisté brojící proti dani z energetických nápojů.

Virus byl původně vytvořen izraelskou NSO Group, což je společnost vytvářející a prodávající počítačové viry a další kybernetické zbraně, a je prodáván pouze státům. To výzkumníky ze Citizen Lab vede k tomu, že sledování Mexičanů je řízeno státem. Zároveň však zdůrazňují, že nemají žádný důkaz „spojující zprávy s konkrétními vládními agenturami v Mexiku“.

Jedná se o další eskalaci už tak dost napjatého vztahu mezi vládou prezidenta Peñy Nieta s jeho vládnoucí Institucionální revoluční stranou a mexickou veřejností. Prezident Mexiko ve světě prezentuje jako progresivní a demokratické. Odsoudil například zhoršení demokracie ve Venezuele. Kritici mu ovšem vyčítají situaci v Mexiku a poukazují právě na špionáž proti aktivistům a novinářům odhalující korupci a zločiny jeho vlády. 

Podle Manuela Molana z Mexického institutu pro konkurenceschopnost (IMCO) mají Nieto a jeho lidé „autoritářské tendence“. Členové think tanku, kde Molano působí, se taktéž stali terčem malwaru. Ředitel sdružení, Juan Pardinas, řekl pro New Yor Times, že jeho manželka dostala několik falešných zpráv o údajných mimomanželských aférách či o ozbrojených lidech čekajících před jejich domem, aby ji nalákali ke kliknutí na odkaz.

Cílem se stala také novinářka Carmen Aristeguiová. Ta uvedla, že dostala několik falešných emailů, které vypadaly jako by byly od americké ambasády v Mexiku. Její 16letý syn Emilio byl taktéž terčem. „Co zamýšlela dělat administrativa Pena Nieta s informací mladého studenta,“ ptá se Aristeguiová.

V Mexiku nejde o nic překvapivého, jak uvádí bývalý politik Gerardo Priego. Útoky na novináře a protivládní aktivisty jsou tu na denním pořádku a od začátku roku jich již 6 bylo zavražděno. „Špionáž se v Mexiku stala efektivním nástrojem pro zastrašování ochránců lidských práv, aktivistů a novinářů. Je tím umožněno kontrolovat tok informací a též zneužívat moc,“ uvedla ve svém prohlášení skupina obětí malwaru.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Mexická vláda ostře odmítla nová americká pravidla pro deportace

V Rusku byl zavražděn novinář odkrývající korupci

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články