Podle Sobotky ztělesňoval Castro velké naděje. Stal se z něj ale diktátor
Úmrtí vůdce revoluce
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) míní, že Fidel Castro nejdřív jako revolucionář ztělesňoval v lidech velké naděje, postupně se z něj ale stal diktátor. V souvislosti s úmrtím bývalého kubánského vůdce Sobotka řekl, že věří v posilování občanské svobody na Kubě. Změny již v zemi začaly, otevírá se, liberalizuje a lidem umožňuje možnosti z hlediska podnikání, řekl dnes předseda vlády.
Kuba se za Castrova vedení za studené války stala součástí někdejšího sovětského bloku, Castrův život byl hodně složitý a hodně bouřlivý, uvedl Sobotka. „Na druhou stranu byl do značné míry nezávislý z hlediska svého jednání a svého rozhodování,“ dodal.
Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček řekl, že prezident by se ke Castrově úmrtí mohl vyjádřit později během dne.
Někdejší vůdce kubánských komunistů a bývalý kubánský prezident Fidel Castro zemřel v noci na dnešek ve věku 90 let. Oznámil to jeho mladší bratr Raúl Castro, který Fidela v roce 2006 vystřídal v čele země. Fidel Castro vládl Kubě téměř půlstoletí, kritici ho označují za totalitního vládce, zastánci za „garanta důstojnosti a nezávislosti Kuby“.
Předseda KSČM Vojtěch Filip dnes v tiskovém prohlášení označil Fidela Castra za „bojovníka za svobodu kubánského lidu“. Vyjádřil soustrast Castrově rodině a rovněž „kubánskému lidu a všem, jež na odkaz Fidela Castra nikdy nezapomenou“.
K úmrtí bývalého kubánského prezidenta se vyjádřil i ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD), který připomněl Castrův postoj k sovětské invazi do Československa v roce 1968. „Možná někdy Fidel Castro bojoval za svobodu. Ale já jsem nikdy nemohl zapomenout, že když jsme my v roce 1968 také bojovali za kus svobody, tak Fidel Castro podpořil Sovětský svaz a invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa,“ sdělil Zaorálek.
Dodal, že Castrovy sliby demokratických reforem skončily pronásledováním opozice, cenzurou tisku a zákazem emigrace. „To vše jsme poznali sami doma velmi dobře. Proto pro nás asi jeho postava není romantickou legendou,“ dodal Zaorálek.
¼ Fidel Castro – muž, který kdysi na počátku sliboval demokratické reformy a byl oblíben mnoha Kubánci. Dodnes je možná pro některé…
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) November 26, 2016
2/4..romantická legenda. Co ale můžeme dnes říci my v ČR o politikovi, který nakonec tvrdě potlačoval opozici, cenzuroval tisk a..
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) November 26, 2016
¾..zakázal emigraci a který v r. 1968, když nám šlo také o svobodu, se při invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa postavil…
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) November 26, 2016
4/4...na stranu Sovětského svaz??
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) November 26, 2016
Bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) soudí, že Castrova smrt může vést k omezenému uvolnění, protože jeho bratr Raúl se už nebude muset ohlížet na to, co by jeho činům řekl Fidel. Schwarzenberg je přesvědčený, že ale nepůjde o velké změny, nastávat budou pomaleji. Raúl Castro bude podle jeho názoru větší pragmatik a bude ustupovat například kvůli hospodářské situaci
První reakce na úmrtí bývalého kubánského vůdce začaly od ranních hodin přicházet od světových politiků. Mezi prvními, kdo se ke Castrovu úmrtí vyjádřili, byl levicový venezuelský prezident Nicolás Maduro, indický premiér Naréndra Módí či francouzský prezident Francois Hollande. Poctu zesnulému vzdal i bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov, informovaly tiskové agentury. Z okruhu kubánského exilu a opozice zní kritika na adresu zesnulého. Ruský prezident Vladimir Putin dnes vyjádřil soustrast nad úmrtím vůdce kubánské revoluce. Jméno Fidela Castra se stalo symbolem celé epochy v moderních světových dějinách, citovala Putina jeho tisková služba.