1 Exprezidentu Gruzie hrozí až 5 let

Saakašvili je na Ukrajině stíhán za nezákonné překročení hranic

NOVÉ

Témata: , ,

Pracovníci ukrajinské pohraniční stráže v úterý ve Lvově seznámili Michaila Saakašviliho s protokolem o nezákonném překročení ukrajinských hranic. Bývalý gruzínský prezident a oděský gubernátor se ho podle dokumentu dopustil v neděli, kdy se s pomocí svých stoupenců dostal na ukrajinské území přes polsko-ukrajinský pohraniční přechod Šehyni zablokovaný policií.

Saakašvili se s pohraničníky setkal v přítomnosti svých advokátů a novinářů ve lvovském hotelu, kde dočasně pobývá. Už v pondělí začala podle ukrajinských médií gruzínského politika kvůli incidentu na hranicích stíhat ukrajinská policie. Pokud by byl postaven před soud, hrozí mu pětileté vězení.

Saakašvili tvrdí, že mu při přechodu hranic ukrajinští pohraničníci odebrali pas, což ovšem ukrajinská oficiální místa popírají. Pas má pouze symbolický význam, protože prezident Petro Porošenko odejmul Saakašvilimu ukrajinské občanství. Gruzínský exprezident, který původně Porošenka podporoval, prezidenta od loňska tvrdě kritizuje za údajné tolerování korupce.

Podle policie dav Saakašviliho stoupenců při nedělním násilném přechodu hranic zranil několik policistů a pohraničníků. Saakašviliho poradce David Sakvarelidze v úterý oznámil, že policie zadržela dva aktivisty, kteří o víkendu na policisty v Šehyni zaútočili. Sakvarelidze zákrok označil za „masové politické represe“.

O dalším svém postupu se Saakašvili na veřejnosti příliš nezmiňuje. Z jeho okolí pronikly informace, že exprezident hodlá cestovat po ukrajinských regionech, aby burcoval občany do boje s korupcí a s dalšími nešvary.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Bitka na hranicích. Stoupenci přenesli Saakašviliho na Ukrajinu

Saakašvili usiluje o vrácení občanství a chystá se zpět na Ukrajinu


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.