1 Saakašviliho návrat?

Saakašvili usiluje o vrácení občanství a chystá se zpět na Ukrajinu

NOVÉ

Témata: ,

Bývalý gruzínský prezident a gubernátor ukrajinské Oděsy Michail Saakašvili se v Polsku připravuje na návrat na Ukrajinu. Agentuře AP řekl, že cestu chce podniknout 10. září. Saakašvili přišel o ukrajinské občanství minulý měsíc po ostrém sporu s prezidentem Petrem Porošenkem. O občanství rodné Gruzie přišel v prosinci 2015; v nepřítomnosti byl v Tbilisi obviněn ze zneužití úřadu.

Saakašvili v rozhovoru uvedl, že se hodlá vrátit na Ukrajinu 10. září přes pozemní hraniční přechod. Prý bude usilovat o znovuzískání ukrajinského občanství. „Chci se jen vrátit k soudu, abych mohl obhájit svá práva,“ řekl.

Devětačtyřicetiletý Saakašvili byl prezidentem Gruzie v letech 2004 až 2013. Porošenko původně Saakašviliho na Ukrajinu sám povolal a v roce 2015 mu svěřil post oděského gubernátora. Později ale gruzínský exprezident Porošenka tvrdě kritizoval za to, že prý váhá v zemi s reformami a otevírá dveře korupčníkům. Minulý měsíc ukrajinský prezident nařídil, aby Saakašvilimu bylo občanství odebráno. Někdejší gubernátor byl v té době v zahraničí.

Čtěte také: Saakašvili je bez občanství, Porošenko mu odebral i ukrajinské

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.