Omezím zelené aktivisty jako Rakušané, slibuje Brabec

stát versus aktivismus

Omezím zelené aktivisty jako Rakušané, slibuje BrabecNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Pokud neseženou 250 úředně ověřených podpisů, nebudou se moct ekologické organizace nebo místní iniciativy odvolat, nebo podat žalobu třeba proti stavbě nové dálnice nebo továrny. Počítá s tím novela zákona o posuzování vlivu staveb na okolí (EIA) z dílny ministerstva životního prostředí. Úřad ministra Richarda Brabce (ANO) tvrdí, že se při psaní novely inspiroval v Rakousku. České nevládní organizace ale tvrdí, že rakouská pravidla jsou dost odlišná.

Ministerstvo životního prostředí rozeslalo svůj návrh k připomínkování ostatním resortům a dalších úřadům. „Pro český návrh jsme hledali inspiraci v jiných evropských státech. Například v Rakousku se mohou domáhat soudního přezkumu povolujících rozhodnutí pouze občanská sdružení, která splňují kritérium neziskovosti a dlouhodobé činnosti v délce minimálně tří let. Nebo která k vyjádření přiloží podpisovou listinu s nejméně 200 podpisy,“ uvedlo pro ECHO24.cz tiskové oddělení ministerstva.

„V rámci kompromisního řešení, které navrhujeme po dohodě s dalšími sedmi resorty, jsme zvolili cestu 250 ověřených podpisů,“ dodalo ministerstvo.

Obrana proti další D8

Ministerstvo vysvětlilo, že jedním z důvodů této podmínky je, aby silné oprávnění postavit se proti konkrétnímu stavebnímu záměru mohly využívat jen ty organizace nebo místní iniciativy, které podpoří určitý počet lidí. Úřady v minulosti opakovaně kritizoval občanská sdružení, že blokují stavbu důležitých silničních tahů – například dálnice D8 přes Chráněnou krajinnou oblast České středohoří.

Daniel Vondrouš ze Zeleného kruhu, které sdružuje několik desítek nevládních organizací a zabývá se zelenou legislativou, označil rakouský vzor za hodně vzdálenou inspiraci. „Ekologické organizace a místní iniciativy v Rakousku mohou být pravoplatnými účastníky správních řízení, podle návrhu ministerstva životního prostředí se ale mohou jenom odvolat,“ uvedl pro ECHO24.cz Vondrouš.

V Rakousku netřeba ověřené podpisy

Další odlišností je, že v Rakousku nepotřebují sdružení pro odvolání ověřené podpisy, v Česku ano. A zatímco v Rakousku mohou podle Vondrouše podpisy shánět několik měsíců, v Česku na to mají mít 15 dní, v určitých případech třicet. Ministerstvo životního prostředí tvrdí, že nová právní úprava umožňuje nevládním organizacím odvolat se například proti stavebnímu povolení bez jakékoli předchozí aktivity ve správním řízení.

„Je to jedno z nových práv poskytovaných občanským sdružením,“ poznamenalo ministerstvo. Jenže podle Vondrouše si ministerstvo stanovilo takové podmínky, že odvolání bude zejména pro místní stejně nemožné, protože nedokáží v krátké době sehnat dostatek ověřených podpisů. Za ověření navíc budou muset zaplatit několik tisíc korun.

Stížnost do Bruselu

České nevládní organizace poslaly své připomínky k ministerskému návrhu také Evropské komisi do Bruselu. A ministerstvo tvrdí, že o předloze je možné ještě diskutovat.

„Jsme samozřejmě připraveni dále nad návrhem jednat, a to v rámci připomínkového řízení, kde se mohou k návrhu vyjádřit všechny dotčené subjekty, tak v souvislosti s možnými připomínkami ze stran Evropské komise,“ sdělila pro ECHO24.cz mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz