3 Trumpovy vize

Trump uzavřel unikátní „smlouvu“ s voliči. Co slíbil za prvních 100 dnů?

, DOKUMENT

Témata: , , , ,

Budoucí americký prezident Donald Trump v rámci předvolební kampaně nabídl voličům „smlouvu“, jejímž podpisem se zavázal v prvních 100 dnech v úřadě k sérii radikálních kroků. Chce podle ní například zrušit všechny Obamovy „protiústavní“ kroky, zákony a nařízení, vystoupit z mezinárodních dohod či přestat platit do klimatických programů OSN. Tato „smlouva“ je pro Spojené státy něčím ojedinělým. Přinášíme vám plné znění textu:

Smlouva mezi Donaldem Trumpem a americkým voličem

V tomto textu je můj 100denní akční plán, jak učinit Ameriku opět velikou (neboli „Make America Great Again“, což byl Trumpův předvolební slogan – pozn. red.). Jedná se o smlouvu mezi mnou a americkým voličem – začíná obnovením upřímnosti a odpovědnosti, a přinesením změny do Washingtonu. První den v úřadu začne moje administrativa okamžitě prosazovat následující:

Šest opatření k vymýcení korupce a střetu zájmů ve Washingtonu, D.C.:

ZAPRVÉ, navrhnu ústavní dodatek, který omezí počet volebních období pro všechny členy Kongresu.

ZADRUHÉ, navrhnu zmrazení přijímání nových federálních zaměstnanců za účelem snížení jejich počtu (kromě oblastí armády, veřejné bezpečnosti a ochrany veřejného zdraví).

ZATŘETÍ, při schválení každé nové federální regulace musí zároveň dojít ke zrušení dvou starých regulací.

ZAČTVRTÉ, úředníci z Bílého domu a Kongresu, poté, co opustí své státní posty, budou mít pětiletý zákaz k vykonávání lobbingu.

ZAPÁTÉ, úředníci z Bílého domu mají doživotní zákaz pracovat pro zahraniční vládu.

ZAŠESTÉ, zakázat zahraničním lobbistům pracovat pro americké volební kampaně.

Sedm způsobů, jak ochránit americké pracovníky:

ZAPRVÉ, oznámím svůj záměr upravit dohodu NAFTA nebo vystoupit z dohody podle článku 2205. (Severoamerická dohoda o volném obchodu mezi USA, Kanadou a Mexikem – pozn. red.)

ZADRUHÉ, oznámím naše odstoupení od smlouvy o Transpacifickém partnerství (Mezinárodní obchodní dohoda mezi 12 státy v oblasti Tichého oceánu, s vyloučením Číny – pozn. red.).

ZATŘETÍ, nařídím ministrovi financí, aby označil Čínu za měnového manipulátora.

ZAČTVRTÉ, nařídím ministrovi obchodu a americkému obchodnímu zmocněnci, aby identifikovali všechny nekalosti a zneužívání v mezinárodním obchodu, které nespravedlivě dopadají na pracující Američany. Musí pak udělat všechno pro to, aby v rámci amerického a mezinárodního práva došlo k potlačení těchto nekalostí.

ZAPÁTÉ, zruším omezení produkce amerických energetických zásob včetně břidlice, ropy, zemního plynu a uhlí. Tato oblast má hodnotu 50 bilionů dolarů a vytváří pracovní místa.

ZAŠESTÉ, zruším blokace Obamy-Clintonové a dovolím důležitým energetickým projektům, jako je ropovod Keystone, aby se dále rozvíjely. (O ropovodu Keystone vedoucí z Kanady do USA čtěte více zde – pozn. red.)

ZASEDMÉ, přestaneme platit miliardy dolarů do klimatických programů OSN. Tyto peníze použiji k opravě amerických vodovodů a ochraně životního prostředí.

Pět způsobů k obnovení bezpečnosti a posílení ústavního práva:

ZAPRVÉ, zruším všechny protiústavní kroky prezidenta Obamy, jeho memoranda a nařízení.

ZADRUHÉ, začnu hledat náhradu za soudce Scaliu a nahradím ho někým z dvaceti lidí na mém seznamu, kdo bude chránit americkou ústavu (Bývalý soudce Nejvyššího soudu USA Antonin Scalia zemřel letos v únoru. Nikdo za něj dosud nebyl dosazen. – pozn. red.)

ZATŘETÍ, zruším federální financování tzv. sanctuary cities (Města, kde policie cíleně nepátrá po imigračním statusu lidí, pokud nejsou podezřelí z trestného činu. Patří mezi ně např. Washington, D.C., New York, Los Angeles, San Francisco a desítky dalších. – pozn. red.)

ZAČTVRTÉ, vyhostím více než 2 miliony kriminálních nelegálních migrantů a zruším víza z těch zemí, které je nebudou chtít vzít zpět.

ZAPÁTÉ, pozastavím imigraci z regionů blízkých k terorismu, kde nemůže dojít k bezpečnému prověřování žádostí. Všichni lidé přicházející do naší země budou „extrémně prověřeni“.

Originální anglické znění najdete zde.

Trump ve „smlouvě“ dále navrhuje přijetí deseti zákonů, kterými chce zabránit firmám přestěhovat svou výrobu do jiných zemí; zrušit Obamovu reformu zdravotnictví; postavit zeď na hranicích s Mexikem a nechat Mexiko za ni zaplatit; či snížení daní střední třídě.

Čtěte také: Bývalý starosta New Yorku, bankéř… Trump si vybírá muže do vlády

Radar 2.0? Trumpovo okolí mluví o jaderném štítu v Česku a Polsku

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.