1 Únorová demonstrace

Pelikán: Zásah nebyl bezproblémový, policie nenaplnila svou roli

, NOVÉ

Témata: , , ,

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) se znovu pustil do ministerstva vnitra, které ovládá ČSSD. Řekl, že nesouhlasí s jeho závěry týkající se migrační demonstrace na začátku února. „Došlo k opakovanému a závažnému narušení veřejného pořádku, tak mě z toho nevyplývá, že byl zásah bezproblémový,“ řekl. Za zásadní označil problém, proč s průvodem šlo osm policistů bez uniforem.

Pelikán již dříve označil zásah proti maskovaným výtržníkům za selhání. „Závěr zveřejněný na dnešní tiskové konferenci mě nepřekvapil, bohužel. Při těch událostech se ovšem opakovaně nepodařilo udržet veřejný pořádek. To znamená, že policie svou roli nenaplnila. To, že to popírá, na tom nemůže nic změnit,“ uvedl. Podle něj je ze zveřejněných záběrů zřejmé, že se 40 lidí chovalo protizákonně.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) naopak označil demonstrace ze 6. února zřejmě za největší za posledních 20 let a dodal, že se při nich jasně ukázalo, že policisté slouží státu dobře.

Při incidentu v Thunovské ulici maskovaní výtržníci napadli průvod levicových aktivistů. Policie po incidentu čelila kritice, že to byla předem připravená provokace. To ale vedení policie odmítlo a ministr Chovanec doplnil, že policisté na místě udělali maximum – oddělili oba tábory od sebe a agresory zatlačili pryč.

Další incident z toho dne se týkal Českého rozhlasu. Rozhlas žádal o prošetření údajného napadení přenosového vozu. Redaktoři rozhlasové stanice tvrdí, že policisté nereagovali na jejich žádost o pomoc. Najít policistu, na jehož nečinnost si novináři stěžovali, se podle Chovance dosud nepodařilo. Ministr proto dotyčného policistu či policistku vyzval, ať se sám přihlásí a „očistí jméno sboru“.

Policie při demonstracích zasahovala i u několika dalších potyček a incidentů. Mladíka, který vystřelil z poplašné pistole na demonstraci krajně pravicové Národní demokracie, vyšetřuje kvůli výtržnictví. Nejvážnějším incidentem byl útok skupiny maskovaných lidí, kteří hodili zápalné lahve na sociální centrum Klinika v Praze 3. Policisté událost prověřují kvůli podezření z výtržnictví, obecného ohrožení a poškození cizí věci.

Čtěte také: Policie ani po dvou týdnech nevyslechla maskované útočníky

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.