,Tohle je opravdu velké čínské turné.‘ Velmi vstřícná ČT k Sobotkovi
Velmi vstřícný rozhovor
Velmi vstřícné, možná až servilní otázky. Téměř žádná konfliktní témata. Trpělivé naslouchání dlouhým odpovědím o posilování vzájemných vztahů a spolupráci s Čínou, na závěr pak vychvalování kulturních památek. Při sledování České televize to v pátek v podvečer pár minut vypadalo, že v programu se neplánovaně ocitlo okénko z minulosti. Šlo ale o událost aktuální, v níž se navíc skrývá řada kontroverzí. Rozhovor redaktora ČT s premiérem Bohuslavem Sobotkou byl ale veden nebývale vstřícně, problematických témat se dotkl jen velmi, velmi lehounce.
Výmluvná byla už první otázka rozhovoru: ,,Pane premiére, tohle je opravdu velké čínské turné. Odjíždíte spokojen, anebo je tu přeci jenom nějaký prvek nenaplněného očekávání? Mluvilo se a spekulovalo se třeba o nějakých investičních projektech v oblasti potravinářství, onlinových obchodů... Jste spokojen s výsledky této cesty?“ položil redaktor ČT Martin Jonáš první dotaz. A poté trpělivé naslouchal premiérovu výklad o tom, jak je s návštěvou spokojen, jak Česká republika dokázala vztahy s asijskou velmocí posunout tak, že jsou nyní na nejlepší úrovni v historii a podobně (rozhovor je možné vidět zde v internetovém archivu ČT, začíná na stopáži 13:19).
Ve stejném duchu pokračoval i zbytek rozhovoru. Mimořádně vstřícné otázky, střídané dlouhými premiérovými odpověďmi, v nichž vychvaloval česko-čínskou spolupráci od úrovně měst po fotbalisty. Žádné kontroverze, žádná kritika, která provázela třeba nedávnou návštěvu českého prezidenta Miloše Zemana v Číně.
A když už se nějaký náznak kontroverze objevil, byl velmi potlačený. Jako například v otázce, proč v minulosti nebyly vztahy mezi oběma zeměmi tak dobré, ,,jak bychom si přáli“. ,,Je důležité se respektovat...My nemáme tendenci Čínu poučovat. Myslím, že Evropa by vůbec měla po arabském jaru přemýšlet, jestli je úplně dobré poučovat,“ prohlásil Sobotka. Bez námitek.
Cinskym rychlovlakem fofrujeme pres 300km/h.Ctvrty den premiér @SlavekSobotka v Cine,dnes přesun do Pekingu. pic.twitter.com/4PCIYitmEW
— Martin Ayrer (@MartinAyrer)
25. Listopad 2015
Zřejmě jediná otázka, která by se v rozhovoru dala považovat za konfrontační, byla ohledně lidských práv, za jejichž porušování je Čína často pranýřována. Otázka byla ale položena velmi zdrženlivě a opět zůstalo jen u premiérova výkladu. Sobotka mluvil o české zahraniční politice, která je založena na respektu k lidským právům. A vysvětlil, že u Číny podle něj musíme vycházet z toho, že tato země má „odlišný společenský systém, což je dáno i jejím odlišným historickým vývojem“.
A pokud by někdo čekal něco ostřejšího na závěr, musel spadnout ze židle. Zazněla totiž otázka: ,,Měl jste skoro týden na to, abyste ochutnal život v Číně, viděl jste dvě čínské megapole, ale třeba i buddhistický chrám. Dovedete si po téhle zkušenosti představit, že byste třeba někdy v Číně žil, až nebudete premiérem?“ Sobotka se pousmál a odpověděl, že si dovede představit nějaký delší pobyt v Číně, ale že „Evropa je Evropa“. Konec rozhovoru.
Český premiér byl na návštěvě Číny od neděle; nejprve jednal v Šanghaji, následně se v městě Su-čou zúčastnil summitu platformy 16+1, tedy zástupců Číny a šestnácti zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy. V Pekingu se pak dnes setkal se svým čínským protějškem Li Kche-čchiangem. Během celého týdne Sobotkovy návštěvy Číny se jednalo o mnoha projektech z různých oblastí, zejména ale z dopravy, zdravotnictví či infrastruktury.
Čtěte také: Sobotka tvrdě do Zemana: Šíří nenávist, naštval celou ČSSD