O osudu českých jaderných elektráren se rozhoduje v Británii
ATOM V ČESKU
Velká Británie hodlá v Somersetu postavit novou jadernou elektrárnu Hinkley Point, ale musí nejprve počkat, jak dopadne kontrola Evropské komise. Bruselští úředníci zjišťují, zda plánované reaktory neporušují evropské předpisy ohledně státní finanční podpory. Britská vláda totiž chce garantovat pevné výkupní ceny energie z jádra. Výsledek bruselské prověrky může mít výrazný vliv i na osud české jaderné energetiky, respektive na plánovanou stavbu dvou reaktorů v Temelíně.
Česká vláda sice odmítla podle britského vzoru garantovat pevné výkupní ceny z „nového“ Temelína a společnost ČEZ následně zrušila výběrové řízení na stavbu dvou reaktorů, ministerstva průmyslu a financí ale zároveň dostaly od kabinetu úkol navrhnout do konce roku plán dalšího rozvoje jaderné energetiky.
Výsledek evropského prověřování britské elektrárny Hinkley Point by měl být znám patrně na podzim, takže pro česká ministerstva to může být významný podklad pro jejich závěrečné doporučení.
Britský profesor: Jádro nemá budoucnost
Profesor Stephen Thomas, vedoucí energetického výzkumu na University of Greenwich odhaduje, že se nakonec dva reaktory v Somersetu nepostaví. „Evropská komise to buď zamítne, nebo uloží takové podmínky, že projekt nebude možné uskutečnit,“ řekl Thomas na pražské konferenci Ekonomické limity jaderné energetiky, kterou uspořádaly tři „protijaderné“ nevládní organizace.
Podle Thomase se na státní podpoře britské elektrárny nedá najít nic pozitivního, mohla by dokonce zvýšit ceny elektřiny. „Nakonec to stejně všechno zaplatí spotřebitelé,“ poznamenal Thomas, podle něhož současná situace ukazuje, že peníze za prodej jaderného proudu nepokryjí náklady na stavbu elektrárny – pokud je nedotuje stát.
Temelína potřebujeme, říká ministerstvo
Podle českého ministerstva průmyslu se ale Česko bez jaderné energetiky neobejde a do budoucna má nezastupitelnou roli – třeba kvůli klesajícím zásobám hnědého uhlí. „Při očekávaném snižování výroby elektrické energie z uhelných zdrojů je další rozvoj jaderné energetiky v České republice zásadní pro zajištění energetické bezpečnosti, výkonově přebytkové soustavy a konkurenceschopnosti českého průmyslu,“ uvedlo ministerstvo.
Ministerstvo průmyslu: Zvažujeme i možnost založení účelové státní společnosti pro rozvoj jaderných zdrojů.
Jak to udělat, aby to bylo ekonomicky přijatelné, ale zatím neuvedlo. „Budeme analyzovat všechny dostupné varianty dalšího postupu,“ sdělilo na dotaz ECHO24.cz ministerstvo. Nevyloučilo ani možnost založení státního podniku, který by financoval další rozvoj jaderného průmyslu.
„Možnost využití účelově založené státní společnosti pro rozvoj jaderných zdrojů je relevantní z hlediska dalších analýz,“ uvedlo ministerstvo. Naopak spíše odmítlo možnost, že by na stavbu elektrárny půjčil peníze hlavní dodavatel, například Rosatom, který to už v soutěži o Temelín dokonce nabízel.
Čtěte také: Proč je rozumné nestavět další Temelín
„V této fázi nechceme kategoricky odmítat jednotlivé možnosti dalšího rozvoje jaderné energetiky, nicméně s ohledem na stávající pravidla EU se nám tato varianta jeví jako méně pravděpodobná,“ konstatovalo ministerstvo průmyslu.
Statisíce pracovních míst v Německu
Podle nevládních organizací, ale třeba i Claudie Kemfertové, ekonomické profesorky z Berlína je budoucnost spíše v energetických úsporách a obnovitelných zdrojích.
„Přechod k energetice postavené na obnovitelných zdrojích se může stát motorem ekonomického růstu,“ řekla Kemferová na už zmiňované konferenci Ekonomické limity jaderné energetiky. „Očekáváme statisíce nových pracovních míst,“ dodala.
Podle českého ministerstva průmyslu ale mají obnovitelné zdroje pouze omezený potenciál. A řešením není ani zemní plyn. Ministerstvo tvrdí, že Česku bez dalších energetických zdrojů hrozí okolo roku 2035 nedostatek elektřiny, který by se nedal pokrýt ani dovozem.
„Výstavba jaderného zdroje se jeví jako optimální varianta řešení problému s dožíváním uhelných zdrojů,“ dodalo ministerstvo.