‚Ušpiníme se Babišem?‘ Švejnarův institut rozhádalo jeho pozvání

'Může to ohrozit naše financování'

‚Ušpiníme se Babišem?‘ Švejnarův institut rozhádalo jeho pozváníNOVÉ
Jan Švejnar s Andrejem Babišem při ministrově cestě Amerikou Foto: Hnutí ANO
1
Domov

Filip Nachtmann

Vedení prestižního institutu Jana Švejnara CERGE-EI se rozhádalo kvůli ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO). Některým členům totiž vadí, že vicepremiér a šéf hnutí ANO vystoupí na sobotní akci institutu. S informací přišel deník Právo, který má k dispozici komunikaci mezi Švejnarem a členy dozorčího výboru a americké nadace. V ní padají i výhrůžky o dalším financování. Institut by se prý neměl spojovat s někým tak kontroverzním, jako je Babiš.

Sobotní konference institutu CERGE-EI a německého Institutu pro studium práce (IZA) je uspořádaná na počest Švejnarova ocenění – profesor totiž od IZA dostal vědecké ocenění na poli ekonomie práce.

Místo toho se ale dost možná bude řešit spíše účast Andreje Babiše, který má na akci dorazit odpoledne. Právo má totiž k dispozici komunikaci mezi Švejnarem, členy dozorčího výboru CERGE-EI a lidmi, kteří zastupují americkou nadaci CERGE-EI Foundation. Ta institut významně financuje. Interní komunikace dokazuje, že se lidem z vedení institutu Babišova účast vůbec nelíbí. A padají dokonce hrozby týkající se dalšího financování.

„Absolutně mě to šokovalo. Musíme si vážně promluvit o tom, komu umožníme těžit z naší reputace. Domníval jsem se, že jsme se dohodli, že Babiš má stopku, někteří to tak ale zjevně necítí. Možná by nadace měla nastavit pravidla, jaké organizace bude finančně podporovat,“ měl pohrozit jeden ze členů dozorčího výboru institutu a americké nadace.

Také další člen výboru podle deníku cítí znepokojení z náznaků propojení Babiše s CERGE-EI: „Myslím, že bychom se měli vystříhat jakéhokoli vztahu s ním. Proto se konference nezúčastním. Řadě členů fakulty dělá propojení s Babišem starost, a ačkoli na konferenci přijdou, tak se vynasnaží, aby si s ním nemuseli potřást rukou nebo aby je s Babišem náhodou někdo nevyfotil,“ uvedl.

Pozor na pomoc od Google či Rockerfellerovy nadace

„Pokud chceme i nadále usilovat o finanční pomoc od společností jako Google nebo od nadací, jako je Rockerfellerova, neměli bychom zvát někoho s tak problematickou minulostí, jako je Babiš, a rozhodně bychom neměli od něj přijímat peníze. A i když ho americká ambasáda zve na akce z titulu funkce ministra, my takovou povinnost nemáme,“ upozornil zase jiný člen nadace.

Na sporu je závažné především to, že podle zdrojů deníku ECHO24.cz mají mít s Babišovou účastí problém především členové ze zahraničí. Právě ti přitom pomáhají zajistit institutu velkou část prostředků.

Švejnar, který bude sobotní diskuzi moderovat, Babišovo pozvání hájí. V prostorách CERGE-EI prý vystoupili i jiní „kontroverzní“ lidé. „Od americké vlády dostal několik pozvání k návštěvě a je aktivním členem Rady ministrů financí EU. Do CERGE-EI ho zveme v rámci jeho oficiální funkce, nikoli jako podnikatele či lídra politického hnutí,“ napsal Švejnar členům vedení s tím, že pozvánku dostali i premiér Sobotka či vicepremiér Bělobrádek.

Švejnar má k Babišovi dlouhodobě blízko. Současný vicepremiér ho lanařil před volbami do Poslanecké sněmovny 2013 a chce po něm pomoci se sestavením dlouhodobé vize pro Českou republiku. Babiš také loni Švejnara dosadil na pozici šéfa dozorčí rady Českého aeroholdingu.

Čtěte také: Předpremiérská cesta? Babišova spanilá jízda Amerikou