Předpremiérská cesta? Babišova spanilá jízda Amerikou

Úspěšné turné po USA

Předpremiérská cesta? Babišova spanilá jízda AmerikouNOVÉ
Andrej Babiš na newyorské burze Foto: Hnutí ANO
6
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Série schůzek s investory, setkání s politiky, ekonomy i zástupci think-tanků. Zatím to vypadá, že týdenní americké turné ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše po Spojených státech skončí velkým úspěchem. Cesta má požehnání americké ambasády a na bezchybný průběh dohlíží světově uznávaný politický poradce Alexander Braun z americké agentury Penn Schoen Berland. Babiš se snaží udělat dojem. Jako by mělo jít o jeho předpremiérskou cestu.

Český vicepremiér má v Americe napilno. Hned první den své cesty se téměř nezastavil. Navštívil newyorskou burzu cenných papírů, poklonil se obětem teroristického útoku u Památníku 11. září a na známé Kolumbijské univerzitě poobědval s držitelem Nobelovy ceny za ekonomii Josephem Stiglitzem, profesorem Janem Švejnarem i dalšími profesory tamního Centra pro globální ekonomiku.

„Šéfové burzy nám říkali, že jsou rádi, že tady mají na návštěvě ministra financí z ČR a nabídli se, že jsou připraveni pomoct s kontakty na zajímavé investory nebo zorganizováním nějakého round tablu,“ popisoval Babiš první úspěchy.

Poté už ho čekalo setkání s bývalým starostou New Yorku a mediálním podnikatelem Michaelem Bloombergem. Na to se obzvláště těšil. A řeč přišla i na vlastnictví médií. „Bavili jsme se o tom, taky byl předmětem různých ataků. Jeho účinkování bylo velice úspěšné. On to dělal za dolar,“ řekl Babiš, který byl z Bloomberga očividně nadšený: „Byl to obrovský zážitek. Seděl mezi kolegy jako řadový zaměstnanec. Shodou okolností mu akorát volal Obama, na chvíli to přerušili. Já jsem ho pozval do České republiky, kde nikdy nebyl. Byl jsem asi první Čech, kterého potkal.“

S podporou americké ambasády

Ještě v úterý se šéf hnutí ANO sešel s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem. Ve středu už ministra financí čekala důležitá setkání s předsedou ekonomických poradců Bílého domu Jasonem Furmanem a šéfem rozpočtového výboru Sněmovny reprezentantů Paulem Ryanem. Jedním z vrcholů americké cesty byla odpolední schůzka s bývalou ministryní zahraničí USA Madeleine Allbrightovou.

Babiš se na své americké turné dlouho a pečlivě připravoval. V posledních týdnech proto přitvrdil nejen ve výrocích proti Rusku, ale i na adresu českého prezidenta Miloše Zemana, který se dostal do přestřelky s americkým velvyslancem v Praze Andrewem Schapirem. Babišova cesta má totiž právě díky Schapirovi, s nímž se sešel na sněmu ANO i na své farmě Čapí hnízdo, podporu amerického velvyslanectví.

Zajímavé je, že si s sebou Andrej Babiš nebral nikoho ze svého stranického PR týmu. Celý týdenní program má pod palcem Alexander Braun z americké agentury Penn Schoen Berland. Ten Alexander Braun, který přesně před rokem získal prestižní ocenění od americké asociace politických poradců a který ve volbách pomáhá hnutí ANO. Právě jeho přítomnost ukazuje na důležitost, kterou Babiš cestě přikládá.

Je si totiž dobře vědom, že může být zásadní pro jeho politickou budoucnost. Zvýšený zájem o zahraniční dění, odsudky agresivní politiky Ruska, to vše může naznačovat, že Babiš začíná pomýšlet na premiérské křeslo. Koneckonců nabitá cesta plná setkání s politiky a potenciálními investory dává vzpomenout na cestu Vladimíra Špidly (ČSSD) před třinácti lety. Také on tehdy u amerických partnerů slavil úspěch. O pár měsíců později vystřídal v premiérském křesle Miloše Zemana.

Vzývané No Labels

Už po prvních dvou dnech cesty je jasné, že Babišova výpravy zcela zastíní nedávnou návštěvu prezidenta Zemana. Jeho největším úspěchem bylo vystoupení na pro-izraelské konferenci, američtí politici se mu nicméně zdaleka vyhýbali. Vadil jim Zemanův postoj k rusko-ukrajinskému konfliktu i proruské názory, s nimiž již několikrát pronikl do zahraničních médií.

Babiš pobude ve Spojených státech ještě pět dní. Podívá se do Pentagonu a v Kalifornii ho čekají pro úspěch cesty klíčové schůzky se stávajícími i potenciálními investory v Česku a s českými start-upy, které by se rády uchytily v Silicon Valley.

Mezitím vicepremiér stihne i večeři ministrů financí a guvernérů centrálních bank a několik setkání se zástupci think tanků – CSIS, Brookings a především svého oblíbeného No Labels. Toto hnutí zmiňuje Babiš ve svých projevech stále častěji. Fascinuje ho snaha No Labels spojovat v USA nespokojené demokraty a republikány k hledání společné vize. Když mluvila výkonná ředitelka organizace Margaret Kimbrellová na letošním sněmu hnutí ANO, byla pro Babiše vrcholem celého programu.

I když Babišova cesta není ještě ani v polovině, už dnes se zdá, že vicepremiér předčí premiéra Bohuslava Sobotku, který Spojené státy navštívil s celou delegací před půl rokem při příležitosti oslav výročí 17. listopadu.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články