153 křesťanů z Iráku může přijít už v lednu, pomáhá i bratr Okamury
Pomoc křesťanským uprchlíkům
Vláda příští týden projedná návrh ministerstva vnitra na přesídlení křesťanských uprchlíků z Iráku. O záměru v pátek na twitteru informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Do Česka by tak mohlo přijet 153 lidí.
O přesídlení 37 rodin, které musely opustit domovy kvůli radikálům z Islámského státu, usiluje Nadační fond Generace 21. Mediální zástupce fondu Martin Frýdl projednávání návrhu vládou uvítal. Pokud bude návrh schválen, mohli by uprchlíci do Česka přijet příští rok v lednu nebo únoru.
I když kabinet záměr schválí, budou muset lidé ze seznamu ještě projít bezpečnostní prověrkou. Podle dřívějších informací jsou mezi vybranými především rodiny s dětmi, vdovy i sirotci. Polovina mužů a téměř třetina žen má vyšší vzdělání. Při výběru fond stanovil dvě podmínky. Chtěl, aby žadatelé měli ověřitelný příběh a aby chtěli do Česka.
Vedení fondu již dříve nastínilo, že by období po příjezdu uprchlíků do Česka mělo mít tři fáze. Nejdřív by přesídlenci zamířili do karantény a přijímacího procesu. Hned po příjezdu by se cizinci začali učit česky. Po skončení přijímací části by se rozdělili do skupin maximálně po třiceti lidech, kteří by se rozmístily do některých krajských měst. Po půlroční přípravě v krajích by se pak tito lidé mohli přesunout do jednotlivých měst a obcí, a to podle nabídky vhodné práce a bydlení.
Pomoci chce i bratr Okamury
S nabídkou ubytování uprchlíků už se přihlásila řada dobrovolníků i církevních komunit. Pomoc nabídla také farnost v pražských Holešovicích v čele s Hayatem Okamurou, starším bratrem Tomia Okamury. Na rozdíl od svého mladšího sourozence, který proti migraci zásadně vystupuje a uprchlíky odsuzuje, považuje Hayato všechny běžence za bližní v nouzi. „Já ani nerozlišuji, jestli jsou křesťany, nebo muslimy. Pomáhat musíme všem,“ prohlásil tento týden pro MF DNES.
Česká vláda letos schválila, že stát přijme do konce roku 2017 celkem 1500 uprchlíků. Zhruba 1100 lidí by měla ČR převzít od zemí EU s velkým náporem migrantů – tedy od Itálie a Řecka, 400 pak z táborů na Blízkém východě. Na základě evropského rozhodnutí by pak Praha měla přijmout dalších 1591 migrantů.
Čtěte také: Nadace chce přivézt 150 uprchlíků. Postaráme se o ně, říká
Všichni uprchlíci nejprve budou muset získat azyl. Do Česka zatím přiletěly tři syrské rodiny s nemocnými dětmi na léčení do tuzemských nemocnic. Jedna z rodin však krátce po příjezdu odjela do Německa.
S přesidlováním uprchlíků začínají i další státy. Na sousední Slovensko například v noci na dnešek přiletěla z Iráku skupina 149 asyrských křesťanů, kterým Bratislava poskytne útočiště v rámci svého dobrovolného příspěvku k řešení migrační krize. O přípravu migrantů na život v zemi pod Tatrami se postará stát, samosprávy to odmítly. První letoun se syrskými běženci z uprchlických táborů na Blízkém východě přiletěl v noci na dnešek také do Kanady.