Vrací se Pomocná stráž Veřejné bezpečnosti?

Města angažují bezpečnostní dobrovolníky

Vrací se Pomocná stráž Veřejné bezpečnosti?NOVÉ
Pomocná stráž Veřejné bezpečnosti Foto: Foto: Repro Youtube/ ČT24
2
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Stále více měst a obcí zavádí tzv. bezpečnostní dobrovolníky. Jde o aktivní občany, kteří ve svém volném čase pomáhají policii dohlížet na bezpečnost a pořádek bez nároku na honorář. I přesto za ně ministerstvo vnitra ze státní kasy utratilo v posledních dvou letech miliony korun. Podle odpůrců projektu se ale jedná o návrat před rok 1989, kdy fungovala Pomocná stráž Veřejné bezpečnosti.

„S činností bezpečnostních dobrovolníků jsme byli spokojeni. Vykrývali jsme jimi hlavně potřebu hlídat přechody u škol. Problém ale je, že byli negativně přijímáni veřejností. Lidé se k nim nechovali slušně a byli schopni jim nadávat sprostě a označovat je za ‚bonzáky‘, což jejich motivaci pomáhat samozřejmě snižovalo,“ řekl deníku ECHO24.cz starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

„V loňském roce jsme měli zhruba sedm bezpečnostních dobrovolníků, letos jsme znovu požádali o grant a rádi bychom je opět zavedli a jejich činnost propagovali,“ doplnil mluvčí městské části Martin Vokuš s tím, že policejní asistenti byli vždy označeni reflexní vestou.

Kromě hlídání přechodů pro chodce poblíž škol mají pomáhat policii hlavně při konání sportovních a kulturních akcí, informovat řidiče při uzávěrkách, ale také pátrat po nezvěstných dětech či hlásit černé skládky a chybějící dopravní značení.

Úkolem bezpečnostních dobrovolníků pak není nahrazovat činnost policie, ale doplňovat ji, přičemž nesmí „zasahovat více, než ‚řadový‘ občan“. Cílem projektu je podle resortu Milana Chovance (ČSSD) „podpora dobrovolnické činnosti obyvatel obcí a širšího zapojení veřejnosti do zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku.“

„Bezpečnostní dobrovolníci nemají žádná zvláštní oprávnění či pravomoci. Jejich hlavním přínosem je rozvoj občanské společnosti, progresivní přístup k prevenci kriminality, zvýšení bezpečnostního komfortu občanů, případně též nalezení nových, netradičních možností při zajišťování veřejného pořádku v rámci stávající právní úpravy s ohledem na místní podmínky,“ uvedla deníku ECHO24.cz Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra.

‚Fízlování‘ jako za komunismu?

Podle kritiků je ale projekt ministerstva vnitra, který odstartoval v roce 2014, srovnatelný s „fízlováním“ a „bonzováním“ z dob komunistického režimu. Tehdy byla policii k dispozici Pomocná stráž Veřejné bezpečnosti, organizace sdružující aktivní občany, kteří se angažovali při udržování veřejného pořádku a pomáhali řídit dopravu při prvomájových průvodech. 

„Plnou parou vzad. PSVB neboli Pomocná stráž Veřejné bezpečnosti se vrací. Máte-li dost času, jste mstiví, zapšklí a závistiví,“ komentoval na Facebooku šéf TOP 09 Miroslav Kalousek projekt resortu vnitra, na který upozornilo minulý týden Svobodné fórum nebo již dříve Lidové noviny.

„Ministerstvo vnitra vás volá. Staňte se obecním šmírákem. Fízlujte, udávejte. Má soused hezčí ženu? Nějak moc peněz? Se soudružským pozdravem ho práskněte. S bývalými estébáky vzhůru ke světlým zítřkům,“ dodal Kalousek.

Bezpečnostní dobrovolník za miliony

Ze strany obcí přitom nemusí na zavedení policejních pomocníků padnout ani koruna, program se plně financuje ze statní kasy. Za rok 2015 ministerstvo vnitra žadatelům o dotaci rozdělilo téměř 1,5 milionu korun, letos zatím zhruba 1,4 milion korun.

„Dotace slouží zejména k pokrytí nákladů na materiální vybavení dobrovolníků, jejich pojištění, školení nebo organizaci setkání s veřejností. Výběr zájemců, jakož i konkrétní náplň jejich činnosti, závisí na vůli obce,“ dodal tiskový odbor ministerstva.

Od loňska se lze s bezpečnostními dobrovolníky setkat například v Praze, Českém Těšíně či ve Strakonicích, pomocníky policie využívají letos nově i v Ostravě, Novém Jičíně nebo Pardubicích. Tam si o dotaci zažádal konkrétně třetí pardubický obvod, na úrovni celého města pak tamní městská policie spolupracuje s „aktivními“ seniory.

„Pardubice sice do dotačního projektu Bezpečnostní dobrovolník zapojeny nejsou. Pardubická městská policie však  již několik let využívá dobrovolníky z řad aktivních seniorů, kteří strážníkům pomáhají zajišťovat bezpečnost chodců na přechodech poblíž základních škol,“ sdělila deníku ECHO24.cz Nataša Hradní z tiskového úseku kanceláře primátora s tím, že náklady na dobrovolníky financuje městská policie.

Čtěte také: Život estébáka: od antibolševismu přes KSČ a špionáž k alkoholu

‚Tito dva nejagresivněji vybízeli ke stávce...‘ Jak donášel Walesa

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články