1

NGO uměle vytváří problémy, které pak řeší

Témata: , ,

Velice si vážím vašich textů a berte toto tedy prosím spíše jako námět, směřovaný ostatně do oblasti vašeho novinářského zájmu. Ve vašem článku “Slaboši na sociálních sítích” se odvoláváte na výzkum Univerzity Palackého ohledně internetové šikany. O jejich práci jsem se zajímal (jsem kromě jiného kulturní antropolog) a v principu je považuji za typickou ukázku NGO.

NGO jsou financování z veřejných fondů prostřednictvím výzkumného záměru, který není v pravém slova smyslu vědecký – v podstatě musí dokázat, že šikana na internetu existuje, protože jinak nebudou mít peníze a budou muset být zrušeni (cca 80M Kč grant – pokud jsou mé informace správné). Za naše peníze (daňových poplatníků) vytváří “problém” a vše se tváří společensky velmi zodpovědně.

Nejsou neutrální institucí, ale mají na důkazu internetové šikany zájem. Pokud jejich výstupy rozeberete tak zjistíte, že se data z jejich výzkumů někdy i hodně odlišují od výstupů, které nabízí médiím a uvádí v souhrnných zprávách. Bohužel, nemám čas se tomuto tématu plně věnovat, ale bylo by to dokazatelné, tj. že se nejedná o věrohodné interpretace. 

Reálně je celá “internetová šikana” v mnohém (ne-li celá) mediální produkt, který sice v reálném světě existuje, ale jeho vliv je spíše okrajový. Živí se na tom ovšem mnoho “výzkumných organizací” a bohužel si na tom budují kariéru také mnozí novináři. 

Vliv NGO je nejenom prostřednictvím lobby, ale také takto uměle vytváří problémy. Spatřuji v tom obrovské nebezpečí, protože veřejný názor je díky tomu v mnoha oblastech silně deformovaný. Působení internetu na mládež je ukázkovým příkladem s mimořádně závažnými dopady na interpretaci současného světa. 

Podotýkám, že tento můj názor je velice “osamělý” a bohužel těmto tématům – jakési NGO deformaci společenské reality – se prakticky nedostává mediální pozornosti. 


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.