Igor Chaun se rozzlobil. Videem usvědčuje Zemana ze lži

Výročí listopadu

Igor Chaun se rozzlobil. Videem usvědčuje Zemana ze lžiNOVÉ
Miloš Zeman mluví o tom, že na Národní třídě žádný nestandardní masakr nebyl. Foto: Screenshot ČT
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Filmař Igor Chaun, který byl před 25 lety jedním ze studentských vůdců, se rozzlobil poté, když slyšel výroky Miloše Zemana o zásahu na Národní třídě.

Zeman při sobotní debatě v pražském paláci Žofín při příležitosti 25. výročí od listopadových událostí roku 1989 uvedl, že zákrok Pohotovostního pluku tehdejší SNB na Národní třídě nebyl žádnou krvavou řeží ani nestandardním masakrem. „Prosím vás, každý, kdo někdy chodil na protistátní demonstrace, ví, že ho občas majzli obuškem. A to ještě ti dědci z Lidových milicí, když dostali povel‚ obušky k nasazení připravit‘, tak si je dali takhle na prsa a rozběhli se a my jsme jim utekli,“ řekl Zeman, který v souvislosti se zásahem mluvil i o tom, že policie nechala při demonstraci otevřený "řitní otvor", kterým méně stateční lidé mohli demonstraci opustit.

Čtěte více: Zeman: Na Národní nešlo o krvavou řež. A byl tam 'řitní otvor'

Igor Chaun, který byl přímým účastníkem demonstrace 17. listopadu 1989, podle svých slov nemůže na taková prezidentova slova nereagovat. „Vůbec by mne nenapadlo dělat samostatné video k 17. listopadu 2014. Ale je-li tlak, musí být i protitlak. Je-li zkreslována a falšována naše moderní historie, navíc od představitelů našeho vlastního demokratického státu, musíme se ozvat. A říci pravdu. A ukázat na opakující se lháře," napsal Chaun na svém Facebooku a připojil video, na kterém jsou sestříhány záběry z násilně potlačené demonstrace v kontrastu se slovy prezidenta Zemana.

Se Zemanovými výroky nesouhlasí ale ani řada politiků. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka například zásah označil za 
masakr. „Byl to mimořádně brutální zásah, který spočíval v tom, že se lidem, kteří na demonstraci byli, se znemožnilo odejít a ti lidé tam prostě na místě surově byli zbiti," řekl premiér Sobotka s tím, že se takové věci nedají zpochybňovat. Brutálnost tehdejší akce připustil i bývalý prezident Václav Klaus.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz