Tady se nečůrá! Dvouletý Číňan rozlítil Hongkong

jiný kraj, jiný mrav

Tady se nečůrá! Dvouletý Číňan rozlítil HongkongNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Malému dítěti se chce čůrat a zkrátka není kde. To znají dobře všichni rodiče a situaci obvykle řeší jediným možným způsobem – přímo na ulici. V Hongkongu to však může mít neblahé následky.

Byl příjemný jarní den 15. dubna a rušnou nákupní třídou v Hongkongu proudily tisíce lidí, stejně jako každý den. Jihočínskou metropoli si přijela prohlédnout také rodina z pevninské Číny se svým malým dítětem. Matka dala na prosby dvouletého syna a nechala ho, aby se vyčůral na ulici, přičemž pod ním přidržovala plenku.

Zdánlivě nevinná scénka v ulici Mong Kok však pobouřila pana Wonga, který se rozhodl událost zaznamenat na svůj mobilní telefon. To však rozzuřilo chlapcova otce, jenž telefon sebral a chtěl z něj odstranit paměťovou kartu. Kolemjdoucí muž se vydal Wongovi na pomoc a začali se prát. Matka se snažila přes chlapcovy hlasité vzlyky ostatním vysvětlit, že veřejnou toaletu sice našli, ale byla tam dlouhá fronta a jinou možnost neměli. „Dítě by si počůralo kalhoty, co chcete, abych udělala?“ křičela.

Na místě nakonec zasáhla policie a dvojice turistů byla zadržena na základě obvinění z krádeže a napadení, uvedl The Wall Street Journal. Podle policejní zprávy žena poškrábala na ruce člověka, který se panu Wongovi rozhodl pomoci. Matka byla propuštěna na kauci a má se polici ohlásit v polovině května, kdy by mělo skončit vyšetřování. Její manžel byl propuštěn bezpodmínečně, napsal server South China Morning Post.

Video rozpoutalo diskuzi na čínských sociálních sítích

Video z celého incidentu někdo zveřejnil na největší čínské sociální síti Weibo, kde ho sdílelo kolem milionu uživatelů. Vzápětí se rozpoutala diskuse také na dalších čínských portálech. Některé scéna pobouřila, jiní měli pro chlapečka pochopení. „Je to jen dva roky staré děcko, které to nemohlo vydržet. Nemůžete na to brát ohledy?“ napsal jeden z uživatelů. Uživatel Haijiao No68 byl tak rozhořčen reakcí Hongkongu, že na internetových stránkách Tianya vyzval k masovému protestu. „Přiveďte své děti do Hongkongu a nechte je močit v ulicích. Uvidíme, kdo si je přijde vyfotit,“ napsal.

Naopak Charmaine Chui, která se v Hongkongu narodila, uvedla, že je jí stydno, když vidí turisty, kteří močí v nákupních centrech a restauracích. „Hong Kong je krásné moderní město, co si tito lidé myslí?“ dodala podle BBC. Rose Luqiu Luwei, známá čínská televizní novinářka, na sociální síti Weibo napsala: „Nevystavovat tělo dítěte na veřejných místech je součástí zdravého rozumu rodičů. Pokud nenajdete toalety, odejděte diskrétně do nějakého rohu.“ Státní média vstoupila do debaty tím, že vyzvala obě strany ke „zvýšení úrovně jejich civilizovanosti,“ uvedl South China Morning Post.

„Nočníkové války“ mezi Čínou a Hongkongem

Případ rodiny s dvouletým chlapečkem, který „prostě musel“, nebyl jediným svého druhu. V minulosti tzv. nočníkové války mezi Čínou a Hongkongem vyvolali například rodiče, kteří dovolili svému synovi, aby se vyčůral do plastové lahve během večeře v restauraci Tsui Wah. Podobné případy se odehrály také v místním metru. Pokud rodiče dovolí dítěti mladšímu 12 let ulevit si na veřejném místě, hrozí jim pokuta až 2000 hongkongských dolarů (asi 250 amerických dolarů). V Hongkongu je to považováno za protizákonný čin, uvedla britská BBC.

Hongkong je bývalou britskou kolonií, která přešla zpět pod čínskou nadvládu v roce 1997. Doposud si však zachovává vlastní politický a ekonomický systém a stejně tak i kulturní identitu, jejíž součástí je právě averze k močení na veřejnosti. „V Hongkongu si lidé mohou čas od času myslet, že lidé z pevninské Číny jsou méně vychovaní,“ řekl Martin Yip z BBC Chinese.

Sdílet:

Hlavní zprávy