1 Vzpomínka na primabalerínu

Plisecká protestovala v roce 1968 proti invazi

, NOVÉ

Slavná ruská primabalerína Maja Plisecká, která zemřela v sobotu ve věku 89 let, v roce 1968 protestovala proti vyslání sovětských vojsk do Československa. Řekl to známý básník Jevgenij Jevtušenko v rozhovoru, který na svém webu zveřejnil list Komsomolskaja pravda.

Jevtušenko připomněl, že svobodomyslná Plisecká měla velký vliv na svého manžela, hudebního skladatele Rodiona Ščedrina, který býval velkým komunistou a stranickým kádrem. „Ona byla jiný typ člověka. Na mnohé věci se dívala jinak (než Ščedrin),“ řekl básník, scénárista a režisér. „...našel v ní i v určité míře přítele, který mu pomohl pochopit obecně velké množství otázek. Dnes si to už pamatuje málokdo, ale bylo to například, když jsem vystoupil proti vstupu našich tanků do Prahy,“ uvedl Jevtušenko.

Ščedrin, který tehdy zastával vysokou funkci předsedy Svazu skladatelů SSSR, podle něj pod vlivem své ženy a spolu s ní podepsal protest proti intervenci v Československu.

Podle ředitele moskevského Velkého divadla Vladimira Urina, který sobotní skon proslulé umělkyně oznámil, se poslední rozloučení s Pliseckou bude konat jen v rodinném kruhu v Německu, kde také žila a zemřela.

Agentuře TASS Urin rovněž řekl, že Ščedrin s manželkou připravili závěť, v níž vyjadřují přání, aby, až oba zemřou, byli zpopelněni, jejich popel byl smíchán a pak rozprášen nad Ruskem

Čtěte také: Otce zastřelili, matku poslali do gulagu. Plisecká ale zůstala Rusku věrná

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.